2018 Bir Uzay Yolculuğu: 2018’de Keşfedilen En İlginç Gezegenler

Bilim admin 204 Okundu
sponsorlu reklam

2018 Bir Uzay Yolculuğu: 2018’de Keşfedilen En İlginç Gezegenler

2018 yılı astronomi ve uzay çalışmaları açısından epeyce verimli bir sene oldu. İnsan yapımı araçların güneş sistemimizin dışına çıkmaya hazırlandığı 2019 yılının ilk gününde dönüp de geçen yılın bir panoramasını yerine getirmek iyi olacaktır.

Geçtiğimiz yıl o kadar fazla dış gezegen keşfedildi. Bunlardan bazıları araçlar kadar aracısız gözlemlenirken bazılarının varlığı ise farklı sistemler kullanılarak tespit edildi. Bu keşiflerin bazıları özel yapıları veya tarihi önemleri sebebiyle daha öne çıktı. 

Uzaydaki Heybetli Kar Topu

2018 yılının birincil ilgi çekici tespiti, Barnard’ın yörüngesinde gerçekleştirildi. Dünya’ya en yakın yıldızlar arasında bulunan bu kozmik komşumuzun yörüngesindeki heybetli kar topuna eş donmuş gezegenin kütlesi, bizim gezegenimizin 3.2 katı. Adı ise Barnard’s Star b olarak belirlenen bu gezegenin bir yılı 233 Dünya günü sürüyor. Gezegenin yüzey sıcaklığının -170 derece olduğu varsayım ediliyor.

İyi fakat Doğdun Bebek Gezegen

Avrupa Güney Gözlemevi ESO’ya ait Çok Büyük Teleskop (VLT) adlı çok büyük teleskop, bir bebek gezegeni oluşma evresinde görüntülemeyi başardı. Hemen Şimdi 5,4 milyon sene gibi gökbilim açısından epeyce genç bir yaşa sahip olan PDS 70 adlı yıldızın etrafında oluşumunu sürdüren bu gezegen, bir gaz devi olacak. Hali hazırda Jüpiter’in 3 katı boyuta ulaşmış olan bu gezegen, yaradılış aşamasındaki güçlük nedeniyle 1800 derece sıcaklığa sahip. Dünya ile arasında 370 ışık yılı olan gezegen, ola ki de derhal oluşumunu tamamlamıştır ancak bizim görmemiz için daha süre var.

Hoşçakal Uçucu Gezegen

NASA’nın Kepler aracının bıraktığı yerden dış gezegen avcılığına devam eden TESS’in birincil avı, etki alanında dönmekte olduğu yıldızın ısısı yüzünden buharlaşıp kaybolmakta olan bir süper-Dünya. Buharlaşmakta olan gezegenin adı ise Pi Mensae c ve Dünya ile arasındaki mesafesi 59,5 milyon ışık yılı dek. Doğrusu Pi Mensae yıldızının civarda bulunan birincil gezegen, Jüpiter’in 10 katı büyüklüğündeki Pi Mensae b idi ama o gezegenin yörüngesi, gezegeni buharlaşmaktan koruyor. Pi Mensae c ise yıldızından, Dünya-Güneş arası mesafenin sadece on binde yedisi değin uzak. bu nedenle de yoğun ısı ve radyasyona maruz kalarak buharlaşıyor.

Binlerce Gezegen Tekmili Birden

Bu çalışmada, Ay ile Jüpiter aralarında kalan alan değin bir alanda kümelenmiş 2,000 dek gezegen keşfedildi. Bir galaksinin ardındaki kalmış olan diğer bir Kuasar’dan alınan görüntülerde ilk kez Samanyolu’nun dışarısında bir gezegenin kefedilmiş olması da manâlı.

Spock’un Memleketi

40 Eridani a, Star Trek serisinin ikonik karakteri Spock’un gezegeni Vulcan’a en çok benzeşen gezegen. Dünya’dan 16 ışık yılı mesafede yer alan bu gezegen, Güneş’ten azıcık daha küçük ve onunla neredeyse aynı yaştaki bir gök cismi. Bu yıldız sistemini, iki tane daha yıldızla paylaşıyor. Bu üçlü yıldız sisteminde yaşıyor olsaydık, gökyüzüne baktığımızda üç Güneş’imiz olurdu.

Heybetli Dış Uydu

Dış gezegen keşifleri arasına alıp almamakta güvenilmez kaldığımız bir buluş, Kepler-1625 b adlı bir gök cisminin varlığını ortaya koydu. Bu karoser, diğer bir gezegenin etrafında dönüyor olsa da uydu olup olmadığı tartışması devam ediyor. Civarda döndüğü gezegen Jüpiter değin olan bu gezegen/uydunun kendisi de Neptün boyutunda.

Normalde bir uydu, civarda döndüğü gezegene yakın olur ve kütlesi de gezegen kütlesinin %1,5’inden azdır. Bu devasa uydu ise diğer gezegenden 3 milyon kilometre mesafede hareket ediyor. Bu uzaklık, Ay ile Dünya arasındaki mesafenin bütün 8 katı ve bu uydu, muhtemelen bir gaz devi. Öteki gezegen yüzeyinden gece gökyüzüne baksaydık, Ay’ın iki katı boyutlarda bir uydu görürdük.

Kaynak : https://www.dijitalx.com/2019/01/01/2018de-kesfedilen-en-esrarengiz-dis-gezegenler/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir