2018 yılı oyun yazılımı ihracat rakamları açıklandı

Haberler admin 173 Okundu
sponsorlu reklam

2018 yılı oyun yazılımı ihracat rakamları açıklandı

Global video oyun pazarına son yıllarda süratli bir antre yapan Türkiye, gün geçtikçe video oyun sektöründe daha artı söz sahibi olmayı başarıyor. Bilhassa mobil platform için hoş oyunlar üreten ülkemizde 2018 yılında ortaya konulan ihracat rakamları açıklandı.

2018 yılı oyun yazılımı ihracat rakamları

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan‘ın açıkladığı rakamlara tarafından hali hazırda 138 milyar dolar olan küresel oyun pazarı, 2019 yılında 181 milyar dolara yükselecek. Bu pastadan Türkiye’ye ise 750 milyon dolar düşüyor. Yerli oyun geliştiricilerinin bunda payının büyük olduğunu bildiren Pekcan, son iki senede dijital oyun sektöründe ihracatın ikiye katlandığını dile getirdi.

Günümüzde ise bu rakamın 1 milyar 50 milyon dolar olduğunu söyleyen Ruhsar Pekcan, uzun senelerdir başarı ile aralıksız Turquality programına oyun geliştiricilerinin de dahil edildiğini açıkladı. Yani artık yerli oyunları geliştiricilerini bakanlık da destekleyecek.

Mobil oyunların yanına dünyada ses getiren Mount and Blade serisi, bugünlerde milyonlarca takipçiye sahip olmayı başardı. Mount and Blade 2 Bannerlord ile birlikte yeni nesilde bir kere daha karşımıza çıkacak olan çabuk, ilgiyle bekleniyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir