2018 Yılının En Önemli Uzay Gelişmeleri Nelerdi?

Bilim admin 236 Okundu
sponsorlu reklam

2018 Yılının En Önemli Uzay Gelişmeleri Nelerdi?

2018 yılının son günlerine girmişken bu sene uzayla ilgili gerçekleşen belli başlı olayları sizler için listeledik.

Açıklanmış aksaklıklara karşın uzayda olan keşiflerimiz sürat kesmeden devam ediyor. Her yıl, insanlığın son kalesi olarak adlandırılan uzay hakkında birazcık daha ileri gidiyoruz ve uzayı biraz daha fazla anlıyoruz. 2018 yılı da beklentileri karşıladı. Bir Takım görevler son bulurken bir takım olaylar kutlandı ve en önemlisi Mars’a bir adım daha yaklaştık. Yeni yıla girmeden önce, 2018 yılında uzayda neler olup ve neler bittiğine özetle değindik.

NASA 60 Yaşına Girdi

Bu yıl 60 yaşına giren NASA, 1958’den bu yana çoğu başarılı uzay görevi gerçekleştirdi.

NASA, ayrıca ABD ayrıca de dünya üzerindeki bütün ülkeler namına uzayda bir öncü oldu. Kuruluşundan yalnızca 11 ay sonra Ay’a inen uzay ajansı, Ay yüzeyine 12 adet astronot yolladı. 1980 – 2000 yılları arasındaysa Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun temellerini atmaya başladı ve insanlığın uzaydaki kalesi olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nu inşa etti. Günümüze daha yakın tarihlerde ise Güneş’i araştırdı, Güneş Sistemi içerisinde yer alan bütün gezegenleri ziyaret etti, asteroidler ve kuyruklu yıldızlar üzerine çalışmalar yaptı ve Mars’a uzay araçları indirdi.

Gelecekte NASA’nın insan ırkını Mars’a götürecek öncü zorlama olması bekleniyor.

Parker Güneş Probu Güneş’e Gönderildi

2018 yılının Ağustos ayında NASA, güneş rüzgarlarını analiz etmek için Parker Güneş Probunu Güneş’e yolladı. Güneş kaynaklı dinç patlamalar, hoş bir manzaraya sebebiyet verseler de yörüngede yer alan uyduların kendisine ve Dünya ile olan iletişimlerine hasar verebilir.

Güneş rüzgarlarını inceleyen bilim insanları, yalnızca kaynaklarından takriben 150 milyon kilometre uzaktaki, Dünya’ya yakın olan uzay aracından bilgi toplamayı başardılar. Güneş rüzgarları hakkında hala birçok soru mevcut ve Parker Güneş Probunun bu sorulara yanıt getirmesi bekleniyor.

InSight Mars’a İniş Yaptı

26 Kasım 2018, Pazartesi günü saat 14.50’de InSight uzay aracı Mars’ın yüzeyine iniş yaptı. Yüzeye iniş yapar yapmaz da kendi sefliesini çekmeyi unutmadı.

Şu lahza Mars’ta olan uzay arabulucu, gezegenin çekirdeğinden yüzeyine değin jeolojik veriler toplayacak. Bunun yanı sıra kaya katmanlarını da inceleyecek olan vasıta, topladığı tüm verileri Dünya üzerindeki bilim insanlarıyla paylaşacak. Bilim insanları, InSight uzay aracının getireceği verilerle yalnızca Mars’ı yok, aynı zamanda Dünya’yı da daha iyi bir şekilde anlayacaklar.

Dawn Görevi Sona Erdi

NASA’nın Dawn görevi 2018 yılında uzay aracının yakıtının bitmesiyle birlikte beklendiği şekilde son buldu. Dawn uzay aracı 2007 yılının Eylül ayında fırlatılmıştı ve az daha 7 milyar kilometre yol kat etmişti. Uzay aracının görevi ise cüce gezegen Ceres ve dev asteroid Vesta ile ilgili incelemeler yapmaktı.

Görev sonucunda elde edilen görüntüler ve veriler, Güneş Sistemi’mizin kökleri ve ilk yıllarında nasıl geliştiği hakkında hafıza verir nitelikteydi. Bundan Böyle görevi bittiği için uzay arabulucu cüce gezegen Ceres civarda dönmeye devam edecek.

Kepler Uzay Teleskobu Görevini Bitirdi

9 yıllık uzun görevinin arkasında Kepler uzay teleskobu en nihayetinde yakıtını bitirdi ve son fotoğrafını yolladı. Teleskop bir efsane olarak akıllarda kalacak. Bunun sebebi ise teleskobun yalnızca 3,5 yıl ömrünün olduğu düşünülürken takriben 5 sene daha görevini sürdürmesidir. Bu zaman kapsamında teleskop, Güneş Sistemi’mizin dışındaki binlerce gezegen hakkında data topladı. Bu bilgilerin büyük bir çoğunluğu da halka açık bilgilerdir.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/cool-tech/2018-space-achievements/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir