2019’da dijital trendleri ne olacak

Yapay zeka admin 246 Okundu
sponsorlu reklam

2019'da dijital trendleri ne olacak

Dijital Değişim Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, 2019 yılında dijital alanda öne çıkacak, yeni yıla damgasını vuracak trendleri açıkladı. Trendlerle ilgili data veren Murat Erdör, suni akıl teknolojilerdeki büyük yükselişin 2019’da daha da hissedileceğini, 5G Mobil uygulamaların yanı sıra e-spor, online eğitim, perakende, yapay zeka destekli çözümler gibi alanlardaki uygulamaların jurnal hayatımıza daha pozitif nüfuz edeceği açıklama etti.

Ücretsiz hosting: Bir aylık ücretsiz hosting fırsatını yakalayın! 201811021710537385.jpg

2019 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendler şu şekilde:

5G Mobil uygulamalar geliyor

Şu an kullandığımız 4G LTE ağından çok daha seri hizmet vermesi beklenen 5G teknolojisini yakın zamanda bitmiş görmeye başlayacağız. 2019 yılında 5G uygulamaları dünyanın bazı gelişmiş ülkelerinde yer bulacak. 2019 yılı sonunda ise 5G destekli cihazların tanıtılması bekleniyor. Fakat tüm esas şebekelerin 5G’ye yönelik servisleri ise 2021 yılında hayatımızda olacak.

Chatbots’lar yaygınlaşacak

Yapay zeka formlarının hayatlarımıza girmesi biçiminde tanımlayabileceğimiz Chatbotslar, yakın zamanda telefon ve bilgisayarları kullanma biçimimizi kesin olarak değiştirecek. Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek.

Suni Zeka (AI) Destekli Çözümler

Önümüzdeki sene, dünya çapında hükümetler ve tüketici pazarları da dahil almak üzere birçok işletmede tahmine dayalı analiz, cihaz öğrenimi ve doğal dil işleme gibi teknolojilerin eşsiz bir karışımını olan yapay akıl çözümleri devreye sokulacak. Yapay akıl, kullanıcılarından gelen geri bildirimlerden sürekli olarak öğrenen teknolojiler ve bu teknolojilerin sunacağı hizmetler sayesinde pazarlamayı büyük ölçüde değiştirecek ve gündelik hayatlarımıza daha artı nüfuz edecek.

Zeki Hoparlörler

Kullanıcılar kadar alaka gören Amazon Alexa, Google Home ve Apple HomePod gibi akıllı hoparlörler, son birkaç yıldır alıcı teknolojisi pazarında bir dalga oluşturmuştu. Sorulan soruları yanıtlayabilme özelliği taşıyan, kablosuz, sesle kontrol edilebilen; dağıtılmış uygulamalar üzerinden müzik çalma, jurnal haber özetlerini dinleme, alarm kurma, hava durumunu ve trafiği sorgulama, döviz kurunu öğrenme, yemek yemek tarifi bilgileri alma, internet üzerinden koyma gibi çoğu işlevi yerine getiren zeki hoparlörlerin kullanımı giderek yaygınlaşacak.

E-spor’a yönelik yatırımlar artacak

Türkiye’de 4 milyon, dünya genelinde ise 200 milyon civarında oyuncusu bulunan ve mevcut hacmi 1 milyar dolara yaklaşan e-spor ekonomisinin yarattığı toplam hacim önümüzdeki 3 yılda 5 milyar dolara yaklaşacak. Özellikle oyuncuların, yayıncıların, reklamcıların ve markaların ilgisini çekmeye başlayan e-spor alanına yönelik yatırımlar yeni yılda artacak.

Online eğitim alan birey sayısı artacak

Öğrenmede elastikiyet, düşük maliyet, basit erişilebilirlik ve gelişen animasyonlu öğrenme ile yaygınlaşan ve talep görmeye başlayan online eğitim sektörü, önümüzdeki yıl Türkiye’de de büyüyecek ve online eğitim alan kişi sayısı artacak. İnternet kullanıcısı sayısındaki tırmanış ve çevrimiçi kapasitelere sahip geniş bant havuzlu cep telefonlarına çoğalan erişim de pazardaki büyümeyi hızlandıracak.

Sesli aramayla istenilen ürüne kolayca ulaşılacak

Kelime ile aramanın daha da gelişmiş hali olan “ses” ile arama özelliği, e-ticaret sitelerinde arama opsiyonu olarak karşımıza çıkacak. Sesli arama özelliğiyle istediğimiz ürünleri zahmetsizce aratabileceğiz. Sesli arama özelliğinin 2019 yılı sonunda yaygınlaşması öngörülüyor.

Video izlenme oranları artacak

Video içerik pazarlaması günden güne gelişme gösteren bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Sanal realite çözümleri, 360 derece videolar ve live streaming içerikler son yıllarda video pazarlamasına yeni bir solgun getirdi.

Önceki HaberApple Kamerada Çıtayı Epey Bi Yükseltecek Sonraki HaberMate 20 Pro Ekran Problemiyle Geldi

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir