2019’da Telefon Kameralarından Neler Bekliyoruz?

Cep Telefonları admin 298 Okundu
sponsorlu reklam

2019'da Telefon Kameralarından Neler Bekliyoruz?

Günümüzün orta seviye telefonları zeka bakış işleme teknolojilerindeki yenilikler doğru birkaç sene öncesinin amiral gemilerini kamera konusunda geçmeye başladılar. Bu husustaki yarış devam ettikçe daha iyi şeylerle karşılaşacağımız bariz; peki bunlar neler olabilir?

2018’in sonuna gelirken, bu senenin telefon kameraları için hoş bir yıl olduğunu bildirmek yanlış olmaz. Aniden fazla lens, resim teknolojisindeki yazılımsal yenilikler ve yapay zeka kullanımı ise telefonların çektiği fotoğrafları epeyce iyi yerlere getirdi.

Hatırlayacak olursak Huawei P20 Pro sene başında DxOMark’ın yeni rekortmeni olmuş, Pixel 3’ün Night Sight’ı gece çekimlerine yeni bir perspektif getirmiş hatta Samsung, Galaxy A9’da 4 tane arka kameraya yer vererek bizleri epeyce şaşırtmıştı. Peki 2019’da bizleri neler bekliyor?

Daha fazla piksel, daha çok lens

Eğer telefon kameralarının gereğinden artı arttığını düşünüyorsanız, sizleri üzecek bir haberimiz var: kamera sayıları azalmayacak. Nokia’nın söylentilerini duyduğumuz 6 kameralı telefonu, LG’nin patentini aldığı 16’lı arkadaki kamera kurulumu da bunların en hoş örneği.

Çözünürlük tarafında ise eskiye dönüp yeniden bir yarışa başlayacağız gibi duruyor. Honor ve Xiaomi 48 megapiksellik sensörleri cihazlarında kullanmaya hazırlanıyor. Her ne dek megapiksel sayısı güzel reklam çalışmalarına muavin olsa da, fotoğrafı etkileyen belli başlı faktör sensörün kalitesi.

Yazılımsal geliştirmeler, görünüm hesaplamaları ve suni zeka

Yapay zekayı sıklıkla duyduğumuz son zamanlarda, üreticiler de makine öğrenmesini fotoğrafların işlenmesinde kullanmaya başladılar. Maksat daha gerçekçi -veya bazı durumlarda göze daha güzel gözüken- fotoğraflara ulaşmak olsa da, yapay zeka şu lahza için öyle gelişmiş değil.

Önümüzdeki günlerin en favori “şeyleri” arasında yer alacak olan bu özelliğin daha da gelişmesi, Night Sight gibi teknolojilerin en basit telefonlarda bile yer alması ve portre modunun herkeste olması 2019’da beklediğimiz şeyler arasında.

3D sensörler ve Artırılmış Realite

Apple’ın son iki senedir iPhone’larda kullandığı Face ID teknolojisi gelecekte de kullanılacak olan sensörlerin bir habercisi. Hatta o kadar fakat, bunların kameralara uygulanmaması için herhangi bir sebep değil. Huawei’nin 3D resim çekebilen bir telefon için uğraşması, AR’ın da gelişmesi için atılıyor olan en büyük adımlardan.

Sonuç:

Eğer önümüzdeki sene kendinize bir telefon alacaksanız, standart bir kameradan beklediğiniz her şeyin -hatta daha fazlasının- gerçekleşeceğine belli olabilirsiniz. 3 boyutlu fotoğraflar ve AR uygulamaları için biraz daha vakit olsa da, her şeyin bir başlangıcı olması gerek.

Kaynak : https://thenextweb.com/plugged/2018/12/29/what-to-expect-from-smartphone-cameras-in-2019/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir