2019’un telefonları böyle olacak

Cep Telefonları admin 130 Okundu
sponsorlu reklam

2019'un telefonları böyle olacak

2019’a sayılı günler kala tanıtılan Qualcomm Snapdragon 855, muhakkak beraberinde pek çok konunun da fitilini ateşledi. Önümüzdeki sene pek çok amiral gemisi Android zeki telefonun tanıtılması bekleniyor. Bunlar aralarında başı Samsung Galaxy S10 çekerken, Google Pixel 4 ve şüphesiz OnePlus 7 de konuşulan diğer modeller. Bu 3 modelde kullanılması beklenen Snapdragon 855, kesinlikle 2019’da göreceğimiz her zeki telefonda yer almayacak. Peki Snapdragon 855’in kullanıldığı telefonlarda ne gibi özellikler bulunacak? 5 maddede açıklıyoruz.

Oynatİpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

5G internet

Uzunca bir süredir konuşulan ve çalışmaları yapılan 5G, sonunda Snapdragon 855 ile yolda. Şu lahza için bazı bölgelerde test amaçlı olarak çalışan 5G, şüphesiz her bölgede aynı anda kullanıma sunulmayacak. Ama 5G yaygın olarak kullanıldığında, kayda değer ölçüde internet hızları sağlayacak.

OnePlus 7’nin Avrupa’da piyasaya çıkacak birincil 5G telefon olacağı biliniyor. Zira bu model, Snapdragon 855’i ilk kullanan model olacak. Samsung’un da 5G desteği sunan zeki telefonunu gelecek yıl sunacağı açıklanmıştı. Snapdragon 855’in içinde bulunan 5G desteğinden her akıllı telefon faydalanabilecek elbette. Bu işlemciyi kullanan akıllı telefonları önümüzdeki yıl göreceğiz, fakat her telefonda bu nitelik etkili olmayacak.

Daha iyi bir ekrana entegre parmak izi tarayıcı

2018120705531864885.jpg Daha iyi bir ekrana entegre parmak izi tarayıcı

Bundan Böyle parmak izi sensörlerini ekrana entegre şekilde görmeye başladık. Buna örneklerden biri de Huawei Mate 20 Pro olmuştu hatırlarsanız. Önümüzdeki sene çıkacak telefonlarda ise bu özelliğin daha yaygın kullanıldığını göreceğiz.

Ekrana entegre parmak izi sensörü her ne değin çekici olsa da, seziş süresi şimdilik nispeten uzun. Fakat Qualcomm’un Snapdragon 855 işlemcisini kullanacak olan zeki telefonlarda bu vakit daha kısa olacak. Ayrıca bu sensörden farklı senaryolarda da yararlanılabilecek.

Qualcomm’un 3 boyutlu Ultrasonik parmak izi tarayıcı teknolojisi doğruca daha doğru algılayabilen algılayıcı, parmağınız ıslakken de içten tarama gerçekleştirebilecek. Bu Nedenle özellikle yağmurlu havalarda parmağınızı tanıyamayan dedektör, sinir bozucu olmaktan çıkacak.

Daha uzun pil, daha uzun video keyfi

Snapdragon 855, yüksek performans sunacak olmasının yanı sıra, baskı tüketimini de düşürecek. Bundan bilhassa video izleme noktasında faydalılacağı açıklanırken, şirketin tanıttığı Cinema Experience adını verdiği özellik, epeyce dikkat çekiyor. Cinema Experience özelliği baştan sona video izlerken telefonunuzun pili şu asıl nazaran daha az ölçüde tüketilecek. Daha fazla Netflix ve YouTube izlemek isteyenler için iyi haber!

Yeni işlemciyle beraber sanal tezgâhtar konusunda da yeni bir nitelik göreceğiz. Snapdragon 855’i kullanan zeki telefonlarda, sanal asistanları etkinleştirmek için 2 ayrı sözcük kullanabileceğiz. Bu da üreticilerin, telefonlarında aynı anda 2 öbür sanal asistana yer verebileceğine muhabere ediyor. Bu Nedenle kullanıcı ister Google Asistan’ı, ister üreticinin kendi sanal asistanını kullanabilecek.

Yeni sistemin Google Tezgâhtar, Amazon Alexa, Baidu ve Cortana‘yı desteklediği biliniyor. Buna kadar görünüşe göre Samsung’un Bixby asistanı başkaca kalmış.

Videoya da bokeh modu geliyor!

Son olarak kayda değer kamera iyileştirmeleri göreceğimiz yeni akıllı telefonlarda, Snapdragon 855 ile beraber yepyeni bir özellik de bulunacak. Son dönemin popüler kamera uygulaması olan Bokeh veya Portre modu, artık sadece fotoğraflarda değil, aynı zamanda videolarda da kullanılacak. Üstelik anlık olarak!

Evet, Snapdragon 855’in yer alacağı zeki telefonlarda, video çekerken görüntünün arkadaki planını bulanıklanıklaştırabileceğiz. 4K HDR videoda bokeh modunu kullanabilecek olan yeni sistem, reel zamanlı olarak bulanıklaştırma efekti uygulayabiliyor. Bunun için suni zekayı kullandığı bahis edilen sistem, aynı zamanda arkadaki planı da değiştirebiliyor.

Görünüşe Göre o ancak, Snapdragon 855’le başlayıp onu peşine düşüp takip edecek olan diğer yeni mobil işlemcilerle akıllı telefonlarda daha böylece fazla ayrı nitelik göreceğiz. 2019’a çok eksik bir vakit kaldı. Bakalım bu saydıklarımızdan hangilerini ilk olarak hangi zeki telefonlarda deneyimleyebileceğiz.

Önceki HaberUber, Şoför Ortaklarını Sigortalıyor  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir