5G her şeyi değiştirecek

Yapay zeka admin 142 Okundu
sponsorlu reklam

5G her şeyi değiştirecek

2030’a kadarki süreçte zeki yaşam, akıllı iş ve çevik ekonomi uygulamalarını kapsayan İnsan – Alet iş birliği çağına geçileceğini öngören Dell Technologies, 2019’a ilişkin beklenti ve tahminlerini açıkladı. 2019’un veri ağırlıklı dijital ekosistemin yılı olacağını belirten Dell EMC Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu,“Suni zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini ilerletmek için yapılması gereken hâlâ fazla şey var. Otonom sistemler, şirketler bunları destekleyen dijital altyapıyı inşa ettikçe başlıca şeklini almaya devam ediyor” diyor. 5G teknolojisinin hayatı hızlandırmasından Z kuşağının işbaşına geçmesine değin bambaşka alanlardaki varsayım ve öngörüleri şu şekilde sıralıyor:

Anahtar Sözcük: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Makine öğrenimi, iş ve özel yaşamın parçası olacak

2018122418212024985.jpg Makine öğrenimi, iş ve özel yaşamın parçası olacak

Gerçekleştirdiğiniz etkileşimlerden tercihlerinizi öğrenip buna tarafından proaktif olarak içerik ve veri sunan sanal asistanlar, akıllı ev teknolojileri, internete bağlanan “nesneler” ve otomobiller gibi son kullanıcıya yönelik teknolojilerle yaygınlaşmaya devam edecek. Bu cihaz zekasının, artırılmış ve sanal gerçeklik ile bir araya gelerek bize özel yaşamımızda sürükleyici deneyimler yaratacağına tanık olacağız.

Bu sarmalayıcı alet zekası bizi işte de takip edecek. Her gün kullandığımız bilgisayarlar ve cihazlar, alışkanlıklarımızdan öğrenmeye devam edecek ve proaktif bir şekilde doğru zamanda, dürüst uygulamaları ve hizmetleri kendiliğinden açacak. Dil seziş ve ses teknolojilerindeki yeni gelişmeler, makinelerle daha etkili iletişim kurulmasını sağlarken, otomasyon ve robotik teknolojiler, daha fazlasını sunmak üzere daha hızlı ve sürekli bir şekilde bir araya gelecek.

Teknoloji yatırımlarında “Altına Hamle” dönemi

Şirketler yıllardır büyük bilgi depoluyor. 2020 yılına kadar, data hacminin 44 trilyon gigabayta, yani 44 Zetabayta ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu çok pozitif bilgi çağrıda bulunmak. Kısa bir zaman içinde dijital dönüşümün de şekillenmesiyle şirketler bu verilerden daha anlamlı sonuçlar elde etmeye başlayacak. İnovasyonlar ve daha verimli iş süreçlerini yönlendiren öngörüler doğruca verilerden daha pozitif değerinde elde edildikçe teknoloji sektörü daha artı yatırımı da tetikleyecek.

5G hayatı uçlarda yaşatacak

Birincil 5G cihazların, hız ve erişilebilirlik anlamında data oyununu kökten değiştirmeyi vaat eden, heyecanla beklenen gelecek cins şebeke ile birlikte önümüzdeki yıl içinde piyasaya sunulması planlanıyor. Düşük gecikmeli ve yüksek bant genişliğine sahip şebekeler daha pozitif sayıda bağlantılı nesne, vasıta ve sistem demektir ve bu aynı zamanda, sırık nokta cihazlarda çok büyük ölçüde Suni Akıl, Makine Öğrenimi ve Veri Operasyon gerçekleşeceği anlamına geliyor.

Direk nokta bilgi merkezlerinin çok geçmeden caddelerimizi kapladığına tanık olacağız; böylece kendi sokağınızda o anda gerçekleşen öngörüler için yeni “akıllı” fırsatlar ortaya çıkmış olacak. Şehirler ve kasabalar daha önce hiç olmadığı dek bağlantılı ülkü gelecek ve bu da bizim 2030 yılında gerçekleşeceğini varsayım ettiğimiz, zeki şehirlerin ve dijital altyapının ortaya çıkmasını sağlayacak. Bu şekilde, sahada üretilen data ve bilgilerin hemencecik işleme alınabilmesi, reel zamanlı olarak analiz edilip (bir buluta gidip geri varmak zorunda kalmakla kıyaslandığında) ihtiyacı olanlarla hemencecik paylaşılabilmesi,sıhhat hizmetleri ve üretim gibi endüstriler için oyunun kurallarını kökten değiştirecek.

Hibrit bulut ihtiyacı artmaya devam edecek

Kuruluşlar işleme aldıkları bütün bambaşka data türlerini etkili bir şekilde yönetmeleri gerektiğini fark ettikleri için genel ve özel bulut tartışması hararetini yitirmeye devam edecek. Kısa bir süre önce yapılan bir IDC anketi, katılımcıların yüzde 80’inden fazlasının verileri kurum içi özel bulutlara geri gönderdiğini gösteriyor ve genel bulutun büyüyeceği tahminlerine karşın özel buluta geri dönüş eğiliminin de sürmesini bekleyebiliriz.

Y kuşağı kenara çekilin; Z kuşağı işbaşı yapacak

Y kuşağı, önümüzdeki sene egzersiz yaşamına adım atması beklenen yeni tür Z kuşağına (1995’ten sonradan doğanlar) yer başlamak zorunda kalacak ve bu da, beş öbür nesli kapsayan, her geçen gün biraz daha çeşitlenen bir iş gücü ortaya çıkaracak. Z kuşağının %98’i devlete ait eğitimlerinin parçası olarak teknolojiyi kullanmış olacak, birçoğu yazılım geliştirme ve kod yazma ile ilgili temel bilgileri zaten biliyor ve egzersiz deneyimlerinin parçası olarak her zaman en iyi teknolojiyi kullanmayı bekleyecek.

Z kuşağı iş yeri için teknoloji inovasyonunda yeni bir evrimi ateşleyecek ve teknoloji okuryazarlığı ile eski nesil çalışanların yeni becerileri meslek uygun öğrenmeleri için daha fazla fırsat yaratacak. Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Realite basmakalıp hale gelecek ve bir yandan, yaşlanan bir iş gücü genelindeki yetenek uçurumlarını kapatırken öteki yana da Z kuşağına istek ettikleri hızı ve verimliliği sunacak.

Çevre dostu yaklaşımlar artacak

Sürdürülebilir bir şirket yönetmenin birçok avantajı olduğuna inanan kuruluşlar geri mutasyon ve kapalı döngü uygulamalarındaki yenilikler aracılığıyla atıkları iş modellerinden çıkarmanın yollarını aramaya başlayacak. Dell olarak biz, okyanusa atılan plastikleri, geri dönüştürülmüş ambalajlara ve dizel jeneratörlerinin egzoz dumanlarındaki isi, kutuların üstüne yazmak için kullanılan mürekkebe dönüştürme projemizi örnek olması için paylaşıyoruz.

Blockchain teknolojisi, kaynak kullanımında güven ve emniyeti sağlama konusunda olduğu dek süreçteki ürünler ve hizmetlerle ilgili bilgileri ve verileri koruma konusunda da kayda değer bir rol oynayacak. 5G, Suni Akıl ve Cihaz Öğrenimindeki yeniliklerin yanı sıra bulut ve blok zinciriyle ilgili gelişmelerin tam gaz ilerlediği şu günlerde teknolojinin en iyi dönemini yaşadığını söyleyebiliriz. Verilerin gücünü daha önce hayal dahi edilmemiş şekillerde açığa çıkararak iş yaşamımızı ve gündelik alışkanlıklarımızı kökünden değiştireceğiz.

Önceki HaberHuawei Zeki Telefonlarının Satışıyla Rekor Kırdı Sonraki HaberAllied Esports, HyperX E-spor Tırını Duyurdu

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir