5G ne kadar hızlı olacak?

Haberler admin 125 Okundu
sponsorlu reklam

5G ne kadar hızlı olacak?

2015’deri bu yanlamasına 5G üstüne önemli çalışmalar yürütülüyor. Elbette bu sürecin daha öncesi de mevcut. Fakat 2015’cilt daha sonra yeni mobil data teknolojisine ilişkin maddi adımlar atılmaya başlanmıştı.

Bildiğimiz kadarıyla öyle fazla operatör ve akıllı telefon üreticisi 5G üstüne bir takım testler gerçekleştirdi. Hepsi bu testlerde başarılı olduklarını açıkladılar. Peki dünya olarak bu yeni mobil bilgi teknolojisine ne derece hazırız?

Öncelikle şunu belirtelim. 2019 itibariyle bazı ülkeler 5G’ye geçiş yapacaklar. Fakat bu geçiş süreci böylece bariz bir şekilde olmayacak. Yeni mobil data teknolojisi emin ülkelerdeki, belli şehirlerde kullanıma sunulacak. Birincil etapta bu sayının oldukça kısıtlı olduğu belirtiliyor.
5G ile ilgili detaylara geçmeden önce dilerseniz biraz 4G’den bahsedelim.

Malum, ülke olarak 4G teknolojisine geçiş sürecimiz biraz tedirgin oldu. Bütün dünya 4G’yi kullanmaya başladığında biz daha 3G dönüşümünü yeni tamamlamıştık. Neyse ancak birkaç sene gecikmeli de olsa 4G teknolojisine de kavuştuk.

Bu mobil bilgi teknolojisi ilk çıktığında 50 ile 100 Mbps seviyesine hızlar sunuyordu. Fakat LTE teknolojisinin gelişmesiyle birlikte azami sürat limiti 450 Mbps’e değin yükseldi. Kesinlikle bu hız teoride olan birşey. Gerçek hayata döndüğümüzde ise 4G hızımız telefonumuzun kullandığı modemden, operatörümüzün sunduğu hizmete değin öyle çok unsura yan oluyor. yine de eğer çok kalabalık bir ortamda değilsek (stadyum gibi) ve orta halli bir telefonunuz varsa 4G ile 50 Mbps ile 100 Mbps hızlar görmeniz mümkün. Peki

Şimdi 5G teknolojisi ile ilgili yapılan açıklamalarda epeyce absürt rakamlardan bahsediliyor. Yapılan testlerde 1Gbps ile 10 Gbps arası hızların yakalandığı ve bu teknoloji bir uçtan bir uca mobil durumdayken bahse konu hızların muhtemel olduğu belirtiliyor.

Peki doğrusu akıllı telefonlar ile 1Gbps gibi bir internet hızı mümkün mü? Açık konuşalım, şu anki teknolojik koşullar ışığında bu hızlar böylece de muhtemel görünmüyor.
Herşeyden önce 5G hızının böylece çok değişkene alt olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu değişkenlerden en önemlisi ise alt inşa. Öncelikli olarak daha alçak yapının yeni mobil data teknolojilerine uygun ülkü getirilmesi gerekiyor.

İkinci en manâlı değişken ise operatörün verdiği hizmet. Umulan, ülkemizde hala telefonun çekmediği bölgeler var. Bazı operatörler teknik destek anlamında beklentileri böylece artı karşılayamıyorlar. Hal böyle olunca değil 5G, 10G’de gelse pek fazla bir önemi olmuyor.

Mobil veri hızlarını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de insan yoğunluğu. Mesela kalabalık bir meydanda telefonunuzun internet hızı normale kadar fazla fazla düşebilir. Bu durumun nedeni benzer istasyona bağlanan cihaz sayısının artmasıdır.
Dolayısıyla 5G kullanımını etkileyecek olan faktörlerin başında da kullanıcı yoğunluğu geliyor. Tüm bu detayları hesaba kattığımızda 5 G ile mobil data hızının 50 Mbps ile 200 Mbps arasında olacağı tahmin ediliyor.

Zaten hali hazırda 4G ile de bu hızları bakmak mümkün. Ama yoğun ortamlarda 4G hızı 10 Mbps altına düşerken, 5G’nin 50 Mbps civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
Bütün bu etkenlerin haricinde, kullandığınız telefonda bulunan modemin de manâlı bir işleve sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. sırası gelmişken dip anekdot olarak hatırlatalım. Henüz 5G destekli bir akıllı telefon modeli tanıtılmış yok.

6-0’dan sonradan şoke eden hareket!

Yıllar ona yaramadı

Küçük Onur’un son hali görenleri şaşırttı

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir