5G’li akıllı şehirler için imza!

Yapay zeka admin 138 Okundu
sponsorlu reklam

5G'li akıllı şehirler için imza!

Turkcell ile Çin’in teknoloji devi Huawei, 5G alanında sürdürdükleri iş birliğini bir adım öteye taşıyor. Türkiye’nin dünyada 5G teknolojisini kullanan birincil ülkelerden birisi olması için çalışmalarını kesintisiz sürdüren Turkcell, Huawei ile Türkiye’de akıllı şehirlerin altyapılarının geliştirilmesi amacıyla yeni bir protokole imza attı. Çin’de düzenlenen protokol töreninde Turkcell Idare Heyeti Başkanı Ahmet Akça ve Huawei Bilgi ve Iletişim Teknolojileri Komitesi Başkanı Li Dafeng‘in yanı sıra Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin ve Huawei Radyo Ürünleri Çözümleri ve Pazarlama Başkanı Wang Zhongtao da yer aldı.

Ücretsiz hosting: Bir aylık bedava hosting fırsatını yakalayın!

Konuyla ilgili açıklamalarda yer alan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, “Turkcell olarak her alanda, ülkemize en yeni ve en gelişmiş teknolojileri kazandırmak için milletlerarası işbirliklerine imza atmaya devam ediyoruz. Bu işbirliklerinin yapılması ülkemizin yeni nesil iletişim teknolojilerine sahip olması ve özellikle 5G’de öncü rol üstlenmesi namına son derece yük taşıyor. Huawei ile yaptığımız bu işbirliği de bu yönde atılmış büyük bir adımdır” dedi.

Turkcell’in bu çalışmalarla, Türkiye’de 5G’nin ticarileştirilmesi ve geleceğin teknolojilerini üretme konusunda gelişmeye devam edeceğini vurgulayan Akça, sektörde kullanılan ekipmanların AR-GE çalışmalarının ve üretimlerinin ülkemizde yapılması konusunu Huawei yöneticileri ile istişare ettiklerini açıklama ederken “Bu işbirliği, şehirlerimizin 5G teknolojileriyle donatılarak daha da zeki ışık halkası gelmesini sağlayacak ve insanlarımızın en son teknolojinin imkanlarından ardına kadar faydalanarak konforlu bir yaşam sürmesine vesile olacak. Geleceğin çözümlerini geliştirerek, katma değerinde yaratan işlerdeki öncülüğümüzü sürdürmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Protokol Töreninde konuşan Huawei Veri ve Iletişim Teknolojileri Komitesi Başkanı Li Dafeng ise Turkcell ile 5G alanında yapılan bu işbirliğinin Huawei’ye Türkiye ve merkezi Asya bölgesinde dijital endüstri dönüşümü için fırsat sağladığını belirtti. Yapılan protokolle, Turkcell ve Huawei’in karşılıklı çalışmaları ile, özellikle 5G’nin manâlı bir ayağı olarak kabul edilen ‘akıllı şehirler’ uygulamalarında, 5G teknolojilerinin kullanılması yönünde değişik modeller üstüne çözümler geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, iki şirket nesnelerin interneti, bulut teknolojileri, yapay zeka, zeki araçlar, e-sağlık çözümleri ve değişik kullanıcı otomasyon çözümleriyle ilgili işbirlikleri yapıyor.

Önceki HaberGalaxy S9’un Pie Betası Çoktan Sızdı Sonraki HaberFacebook, Messenger’ı Basitleştirdi

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir