“5G’yi kontrol eden küresel güç olacak”

Haberler admin 112 Okundu
sponsorlu reklam

Bursa’da Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılan “The End of Cheap China” (Ucuz Çin’in Sonu) ve The End of Copycat China (Taklitçi Çin’in Sonu) kitaplarının yazarı Shaun, yaptığı açıklamada, 10 yıl içinde Çin’in taklit ürünler üreten bir ülkeden kendi ürünlerini üreten bir ülke konumuna geldiğini belirtti.

Mobil hizmetlerde son 3-5 yılda Çin’in inovasyonda öne geçtiğini savunan Shaun, “Bunun kanıtı ise Mark Zuckerberg’in geçen hafta yaptığı Çin’in mesajlaşma uygulaması olan ‘WeChat’i kopya etmeliyiz’ açıklamasıdır.” ifadesini kullandı.

Shaun, derhal suni akıl konusunda dünyada savaş yaşandığını dile getirdi. Çin’in bu mücadeledeki yerine değinen Shaun, şöyle devam etti:

“Bunun iki nedeni var. Birincisi, Çinli iki teknolojik firma Alibaba ve Tencent acilen tarihte hiç olmadığı dek bireysel tüketiciler üzerine veriye sahip. WeChat ile arkadaşınızla sohbet ediyorsunuz, taksi çağırıyorsunuz, yemek yemek sipariş ediyorsunuz, hekim randevusu alıyorsunuz. Dolayısıyla tüm hayatınız Alibaba ve Tencent şirketlerinin online sistemleri tarafından biliniyor. Fazla artı kullanıcı bilgisine sahipler. İkinci konu ise Çin hükümeti yapay zekada dünya lideri almak istiyor. Bir tarafta size yardım veren bir hükümet, bir tarafta ise çok büyük bir bilgiyi elinde tutan Çinli özel şirketler var. Dolayısıyla kim bu dek veriyi teftiş ederse o yapay akıl savaşını kazanacak ve bu da şimdi Çin gibi görünüyor.”

“Yeni teknolojinin karanlık yüzü”

Shaun, bu teknolojinin sahip olduğu avantajların yanına bir takım dezavantajları da beraberinde getirdiğine dikkati çekti.

Yapay zeka teknolojisinin hayatı kolaylaştıran bir tarafı olduğunu anlatan Shaun, “Mesela evden hiç çıkmadan jurnal ihtiyaçlarınızı bu sistemle karşılayabilirsiniz fakat işin karanlık tarafı da şu oysa birkaç şirket sizin hakkınızda fazla pozitif bilgiye sahip oluyor. Ayrıca hükümet her yere yerleştirdiği kameralar aracılığıyla fazla kısa bir sürede sizi tanıyabiliyor. Bu yüzden kişisel özgürlüklerinizi kaybediyorsunuz. Ben açıkçası bu kadar fazla verinin birkaç şirket tarafından tutulmasından hastalık duyuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin son dönemde Çin ile ilişkileri geliştirme anlamında manâlı bir fırsata sahip olduğunu gösteren Shaun, bu durumda Çin’in Türkiye’ye daha pozitif hesaplı yatırım yapmak isteyeceğini dile getirdi. Shaun, keza Türkiye’nin Çinli turistler için fazla kayda değer bir durak noktası olabileceğini vurguladı.

Shaun Rein, Çin ile ABD aralarında yaşanan süreci sadece “ticaret savaşı” olarak görmediğini aktardı.

ABD’nin Çin’in büyümesini önlemek istediğini öne süren Shaun, “Bu yüzden Huawei’nin peşindeler çünkü kim 5G’yi, telefonu ve interneti yoklama ederse küresel kuvvet olacak. Çin ve ABD arasındaki gerilimden üzüntü ediyorum çünkü bu yalnızca ticarette yok askeri alanda da tansiyonun yükselmesine neden olabilir.” diye konuştu.

Yapay zekanın bir takım mesleklerin sonunu getireceğine şive yapan Shaun, buna rağmen her teknolojik gelişmede olduğu gibi yeni fırsatlar ortaya çıkaracağını da sözlerine ekledi.

 

 

İki ülkeye korkutan uyarı

Ayı kurtarma operasyonu felaketle sonuçlandı

“Cümbür Cemaat atıp tutuyor”

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir