AICAN Adlı Yapay Zeka Programı, Özgün Sanat Eserleri Yaratabiliyor

Yapay zeka admin 205 Okundu
sponsorlu reklam

AICAN Adlı Yapay Zeka Programı, Özgün Sanat Eserleri Yaratabiliyor

Rutgers Üniversitesi Sanat ve Suni Akıl Laboratuvarı’nda geliştirilen bir suni akıl programı, kendi sanat eserlerini yaratabiliyor.

Bir makinenin, kendi başına hemen hemen hiçbir insan müdahalesi olmadan bir şaheser yaratması olası desek ne düşünürdünüz? Bu konsept ilk kez bilim kurgu filmlerinde görebileceğimiz türden bir şey gibi görünse de bilim insanları bunu gerçekleştirdiler. Rutgers adlı şirketin Sanat ve Yapay Akıl Laboratuvarı’ndaki mühendisler, AICAN adında otonom bir ressam olarak adlandırılabilecek bir program tasarladılar. Program, mevcut stilleri ve estetik unsurlarını öğrenerek kendi inovatif görsellerini ortaya çıkarabiliyor.

AICAN’ın ortaya çıkardığı eserler büyük ilgi çekiyor ve millet bu programın yarattığı eserleri insanların yarattığı eserlerden ayıramıyorlar. AICAN’ın eserleri tüm dünyada açık artırmaya çıkarılıyor, hatta bunlardan bir adam başına bütün 16 bin dolara satılmış durumda. AICAN’ın geliştiricileri, algoritmayı tasarlarken Colin Martindale adlı psikoloğun bir teorisini baz almışlar. Martindale’nin hipotezine göre çoğu usta, ortaya çıkardıkları eserleri insanların alışık olduğu mevcut formları, konuları ve stilleri reddederek albenili ülkü getiriyor. Sanatçılar, yeni bir şey yaparak insanların ilgisini daha çok çekebileceklerini, sezgisel bir şekilde öğreniyorlar.

İşte bu sebeple mühendisler AICAN’ı tasarlarken, AICAN’ı iki karşıt kuvvet arasında çaba etmeye iten “becerikli çatışma ağı” adlı bir algoritma kullandılar. Algoritma, kendine ait bir şaheser ortaya koyarken bir tarafta mevcut sanat eserlerinin estetik unsurlarını öğrenmeye çalışıyor; diğer tarafta ise mevcut eserleri baz alırsa cezalandırılıyor. AICAN bunların yanı sıra Martindale’nin eserde çok pozitif icat bulunmasının görenlerin ilgisini azaltacağı endişesine dayanan “minimum çaba” prensibini baz alıyor. Bu, sanat eserinin yeni bir eser olmasını; lakin aynı zamanda olarak görülenden çok artı uzaklaşmamasını sağlıyor.

Kaynak : https://www.fastcompany.com/90253470/75-of-people-think-this-ai-sanatçı-is-human

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir