Alcatel telefonlarda zararlı çıktı!

Android admin 137 Okundu
sponsorlu reklam

Alcatel telefonlarda zararlı çıktı!

Telefon üreticileri, kendi seçtikleri uygulamaları cihazlarına önceden yükleyebiliyorlar. Upstream’in keşfine tarafından üretici Alcatel telefonlar, kararsız bir uygulamayla geliyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki tatbik izinleri

Değişken kullanım, TCL göre geliştirilen ve hava durumu uygulaması gibi görünen “Weather Forecast – World Accurate Radar” uygulaması. Upstream, uygulamanın herhangi bir zararlı dilekçe gibi davrandığını söylüyor. Google Play’de 10 milyondan daha artı indirmeye sahip olan ve “isabetli, vaktinde lokal hava uyarıları” verdiğini iddia eden tatbik, şu lahza mağazadan kaldırılmış durumda. Uygulamanın kaldırılmadan önce 4,4 puana sahip olması, bir başka kaygı verici nokta.

Upstream’in güvenlik platformu Secure-D ile deneme edilen virüslü cihazların kullanıcı bilgilerini toplayıp internetteki belirtilmiş sunuculara gönderdiği anlaşıldı. Toplanan bilgiler arasında aygıt kimliği, kullanıcının eposta adresi ve konumu bulunuyor. Tipik bir zararlı gibi davranan başvuru formu, karşınıza reklam çıkararak bunlara yanlışlıkla dokunmanızı sağlamaya çalışıyor. Bundan Başka uygulama, sizi farkında olan olmadan ücretli hizmetlere aza yapmaya çalışıyor.

Bu casusluk aktivitesi, uygulamanın günde 250MB’a değin bilgi harcaması anlamına geliyor.

Alcatel’in sahibi Nokia ve cihazları, Çin’de TCL göre üretiliyor. Bu şart, firmanın uygulamanın şüpheli davranışlarının haberdar olup olmadığı sorusunu akla getiriyor. Upstream, bunu kendi kadar anlamanın zor olduğunu söylüyor.

Upstream, bir takım zararlı uygulamaların farkına varmanın kullanıcı için şiddet olduğunu, çünkü iddia ettikleri işlevleri sunduklarını söylüyor. Bundan Başka bu uygulamalar birçok süre, yüksek puanlarla listeleniyorlar. Bu noktada işin manâlı bir kısmı Google’a düşüyor. Apple’ın sıkı denetim süreci, firmanın dilekçe mağazasında bu tür zararlıların dolaşmasını zorlaştırıyor.

Önceki HaberRazer Game Store’u Kullananlar Ne Yapacak?  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir