Amerikan video oyun sektörü 2018 yılında rekor kırdı

Haberler admin 230 Okundu
sponsorlu reklam

Amerikan video oyun sektörü 2018 yılında rekor kırdı

Video oyun sektörünün en büyük pazarlarından bir adam başına olan Amerika, geride bıraktığımız yıl rekor kırdı. ESA ve NPD araştırma gruplarının açıklamasına tarafından Amerikan video oyun sektörünün satışları geçtiğimiz seneye göre yüzde 18 yükseldi. Video oyunların temel alındığı satışların 43.4 milyar dolara yükseldiğini bildiren yetkililer, 2019 yılında bu sayının daha da yükselmesini bekliyor. Video oyunların yanında oyuncu ekipmanlarının satışlarında da yüzde 15’lik bir çoğalma yaşandığı söyleniyor.

Amerikan video oyun sektörü büyümeye devam ediyor

Geçtiğimiz sene çıkan Marvel’s Spider Man, Red Dead Redemption 2, Call of Duty Black Ops 4 gibi yapımların bu rekoru kırmada büyük bir rolü olduğu tahmin ediliyor. 2018 yılına damgasını vuran oyunların geneli, geliştiricilerine büyük gelirler sağlamış durumda. Ayrıca bu karlı dönemin Nintendo’ya da epeyce yaradığı söyleniyor. Octopath Traveler ve NES Classic, Nintendo’nun kasalarını doldurmuş durumda.

Diğer bir yanlamasına 2018 yılının oyunculuk açısından ülkemize de fayda sağladığını belirtelim. Büyük bir çoğunluğunu mobil oyunlar oluştursa da, Ticaret Bakanı’nın açıklamasına tarafından ülkemizin video oyun ihracatı 1 milyar dolara dek yükseldi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir