App Store’da Touch ID alarmı

Mobil Uygulamalar admin 344 Okundu
sponsorlu reklam

App Store'da Touch ID alarmı

Reddit kullanıcıları, dolandırıcıların yazdığı bir iOS uygulamasının foyasını ortaya çıkardı. Hilebaz başvuru, ironik olarak  kurbanlarını ağına bir güvenlik önlemini kullanarak düşürüyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

“Calories Tracker App” (“Kalori Peşine Düşüp Takip Uygulaması”) isimli hilebaz kullanım, böylece çok diğer dolandırıcı başvuru formu gibi ikna edici bir uygulama açıklamasına sahip. Başvuru Formu, beden kitle indeksinizi hesaplamayı, jurnal kalori alımınızın takibini yapmayı ve size su içmeyi hatırlatmayı taahhüt ediyor. Ancak uygulamayı indirdiğinizde uygulamanın başlıca yüzü ortaya çıkıyor. Başvuru Formu, kalori alımınızızı peşine düşüp takip etmek için parmak izinizi okutmanızı talep ediyor. Kuşkusuz ancak, bu dilekçe içerisinde var olan ve karşılığında bir şey almadığınız bir satın almayı kabul etmenizi Touch ID aracılığıyla karşılamak için düşünülen bir kandırmaca.

.@AppleSupport this app called Fitness Balance is trying to scam people out of $100+ dollars by tricking them into purchasing their in-app purchases. It is unacceptable this app managed to get on your App Store. pic.twitter.com/I68vwQoG86

— Jacques Fourie (@Jac4e) November 29, 2018

Apple, geliştiriciler için oluşturduğu kural rehberinde tüm uygulama geliştiricilerini “kullanıcıları istemedikleri satın almalara yönlendirecek kandırmaca ögelerini, olmayan özellikler için kullanıcılardan vergi almayı ve kullanıcıları kandırmaya yönelik fiyat değişimlerini” kullanmaktan ve “kullanıcıları uygulama içinde ve başvuru dıştan manipüle etmekten” men ediyor. Bu kuralları çiğneyen geliştiriciler, App Store’dan sonsuza değin uzaklaştırılmak ile cezalandırılıyor.

Apple’ın App Store güvenliği konusunda sıkı olduğu bilinse de laf konusu dilekçe, Appleın güvenlik önlemlerinde bir şekilde geçmeyi başarmış durumda. Geçtiğimiz yıl de zorluk seviyesi ile ünlü Xbox oyunu Cuphead’i taklit ederek gelir sağlamaya çalışan bir oyun da Apple’ın güvenlik önlemlerinden kaçmayı başarmıştı. 2012 yılında ise Nintendo Gameboy‘un olağan oyunlarından olan Pokemon Yellow’un sahte bir kopyası da App Store’da kısa bir süreliğine belirmişti.

Önceki HaberGöster Kendini Etkinliği Vodafone Park’ta!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir