App Store’da, Touch ID Kullanarak Kullanıcıları Dolandıran Bir Uygulama Tespit Edildi

Mobil Uygulamalar admin 200 Okundu
sponsorlu reklam

App Store'da, Touch ID Kullanarak Kullanıcıları Dolandıran Bir Uygulama Tespit Edildi

App Store’da bir uygulamanın, kullanıcıların parmak izini uygulama içi kullanım esnasında ödeme işlemi için izinsiz kullanarak, kullanıcıları dolandırdığı ortaya çıktı.

App Store, bünyesinde barındırdığı uygulamaların güvenliğinden de sorumlu ve hatta Apple’ın App Store le ilgili en büyük kozu ‘kullanıcıların gizliliği ve güvenliği’. Ama görünüşe göre App Store bu konuda yeterince titiz davranmıyor çünkü zaman zaman kullanıcıları mağdur durumda bırakan uygulamalar oluyor.

Gelen son haber ise dilekçe içi satın alma yolu ile kullanıcıları mağdur eden bir uygulamaya dair. Heart Rate Measurement isimli bir kalp ritmi ölçüm uygulaması, kullanıcılara Touch ID kullanarak parmak ucundan yürek atış hızı ölçmeyi vadediyor. Ancak işin iç yüzü hiç de böyle değil. Başvuru sırasında kullanım ekranı kararıyor ve Touch ID kullanarak, kişiye ayrım ettirmeden 89.99 dolarlık bir ödeme alıyor. 

Benzer uygulamaların App Store’da fazla bambaşka çeşitlerde çokça bulunduğunu düşünürsek, Apple’ın özellikle dilekçe içi satın alma konusunda ciddi güncellemeler yapması ve kullanıcıları mağdur etmemek namına uygulamaları daha sıkı denetlemesi gerekiyor gibi görünüyor. Dilekçe marketten kaldırılmış durumda ama her ihtimale karşısında indirdiğiniz bütün uygulamaları kullanırken itinalı olmanızı öğüt ederiz.

Kaynak : https://bgr.com/2018/11/30/app-store-scam-app-changes-needed/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir