Apple akıllı saat pazarında zirvede

Haberler admin 180 Okundu
sponsorlu reklam

 Apple akıllı saat pazarında zirvede

Apple zeki saat pazarına rakiplerinden hayli sonradan girmesine karşın kısa sürede zirveyi domine etmeyi başarmıştı. Görünen o ancak Cupertino merkezli şirketin zirvedeki yerini bırakmaya da niyeti yok.

Açıklanan son verilere kadar Apple geçtiğimiz yıl toplamda 22.5 milyon zeki saat sevkiyatı gerçekleştirdi. Apple’ın en yakın rakibi olan Fitbit 5.5 milyon sevkiyat gerçekleştirirken Samsung ise 5.3 milyon sevkiyatta kaldı.

Garmin 3.2 milyon sevkiyat ile 4. sırada yer alırken, öteki üreticiler ise toplamda 8.5 milyonluk sevkiyat gerçekleştirdiler. Sadece bu rakamlara bakarak bile Apple’ın sektörde açık ara önde olduğunu söylemek olası.

Muhakkak bu durumun esas nedeni Cupretino merkezli şirketin cihazları arasında kurduğu ekosistem. Umulan Mac, iPhone, Apple Watch ve diğer Apple logolu ürünler birbiri aralarında kocaman iletişime sahip. Hal böyle olunca Apple ürünü kullanan kişiler, bu ekosistemin parçası elde etmek istiyorlar.

Geçtiğimiz sene yayınlanan verilere baktığımızda Apple’ın yüzde 50 pazar payı ile açık ara zirvede yer aldığını görüyoruz. Bir önceki yıl yani 2017’de bu oran yüzde 60.4 seviyelerindeydi. Fakat Apple’ın sevkiyat miktarı daha azdı. 2018’de ise sevkiyat miktarı artmasına karşın pazar payı 10 puan azalmış durumda. Bu da dünya genelinde akıllı saat kullanımının manâlı ölçüde arttığını bildiren bir olgu.

Faturalar yüzde 12 düşüyor

Son halini görenler inanamadı

Döşemenin altından çıkanlar şaşırttı!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir