Apple geri adım attı!

iOS admin 195 Okundu
sponsorlu reklam

Apple geri adım attı!

#ShotOniPhone etiketi ile Instagram platformunda ve çoğu öteki sosyal medya ağında bambaşka fotoğrafçıların iPhone zeki telefonları çektiği güzel kareleri paylaşan Apple, benzer isimle düzenlediği bir müsabaka sonucunda fotoğrafçıların tepkisi ile karşılaştı.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki dilekçe izinleri

Geçtiğimiz hafta içerisinde iPhone fotoğraf yarışmasını duyuran Cupertinolu teknoloji devi, yarışmanın kazananlarına fotoğraflarını Apple Store ve firmaya ait billboard reklamları üstünde görmeleri şansını tanıyacağını açıklamıştı. Bunun üstüne Twitter ve Instagram üzerinden birçok kullanıcı, Apple’ın yarışmasını kazanmak için iPhone’ları ile çektikleri kareleri paylaştı fakat bir takım kullanıcılar ise Apple’ın herhangi bir para ödülü sözü vermemesini tepkiye karşıladı.

Dear @Apple, this was #ShotOnIphone, etap I’d rather not be #ExploitedByApple. You are a super-rich company. You should #paythephotographers. pic.twitter.com/IUObboK3GJ

— David Hobby (@strobist) 23 Ocak 2019

Fotoğrafçı David Hobby, Apple’a yönelik Twitter gönderisinde Apple’ın fotoğrafçıları “kullanmasından” duyduğu sıkıntıyı dile getirerek Apple’ın varlıklı bir şirket olduğunu ve fotoğrafçılara ödeme yapması gerektiğini belirtti.

Apple ise, görünüşe bakılırsa bu bakış açısına ikna oldu ve müsabaka hakkında yaptığı son duyurusunda bu durumu düzelteceğini açıkladı:

“Apple, sanatçıların çalışmalarının karşılığını almaları gerektiğini dinç bir şekilde inanmaktadır. Finale kalan 10 fotoğrafın sahipleri, laf konusu fotoğrafları billboard ve Apple pazarlama kanallarında kullanmamız karşılığında lisans ücretlerini alacaklardır.”

Apple; akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarını kreatif alanlarda çalışan kullanıcılara pazarlamak için olağanüstü bir efor sarf ediyor ve teknoloji devi, bunun karşılığında günümüzde güzel ölçüde geniş ve vefalı bir kullanıcı kitlesine sahip oldu. Ancak Apple’ın fotoğraf yarışması için gösterdiği ve fotoğrafçıları rahatsız eden bu tutumu, şirketin bu alana gösterdiği ilginin sınırlarını gösterir nitelikte. Küresel bir stok fotoğraf pazarının ve internet üstünde çoğu bedava resim kaynağının bulunduğu dijital çağda şüphesiz ki profesyonel fotoğrafçılar anlamlı bir gelir edinmek için çoğu engelle karşılaşıyorlar.

Apple, konu hakkındaki sorulara ise hemen şimdi cevap vermedi.

Önceki HaberGalaxy S10 Lite’ın Adı Galaxy S10 Olabilir!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir