Apple, Gizlilik Odaklı Bir Yapay Zeka Start-Up’ını Bünyesine Kattı

Yapay zeka admin 164 Okundu
sponsorlu reklam

Apple, Gizlilik Odaklı Bir Yapay Zeka Start-Up'ını Bünyesine Kattı

Apple; mahremiyet odaklı, suni zekanın öğrenimi ile ilgili bir başlangıç-up girişimini bünyesine kattı.

Silk Laboratuvarları’nın yeni teknolojisi; verileri bulut ortamına göndermeden işleyebilmekte ve bu teknoloji gizlilik konusu bakımından oldukça tartma talep etmekte. Gizliliğin Apple için ne kadar kayda değer olduğunu hepimiz biliyoruz. Hâl böyle olunca Apple hiç zaman kaybetmeden duruma el attı ve bir start-up ekibini bünyesine kattı.

Google’ın kullanıcılarının verilerini dağıtmasına karşısında Apple CEO’su Tim Cook, fazla nadir de olsa konuşmalar yapıyor. Silk Laboratuvarları da gizlilik konusunda tıpkı Apple gibi titizlikle çalışıyor, bütün veri işlemelerini yerel/sabit diskte gerçekleştiriyor; Google’ın tersine dış ortama aktarmıyor. Projelerini duyurduklarında Silk Laboratuvarları, 770 bağışçıdan toplamda 150 bin dolar bağış topladı.

Silk Laboratuvarları, topladıkları bağışları – diğer şirketlerin tersine – yapay akıl üstüne yazılım geliştirmede kullanacağını açıkladığı anda Apple’ın ilgisini çekti. devamlı süreçte Apple gizli bir şekilde 4 milyon dolar finansmana ve onlarca çalışana sahip Silk Laboratuvarları’nı bünyesine kattı. 

Kaynak : https://www.cultofmac.com/591968/apple-acquires-ai-startup-focus-on-privacy/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir