Apple hibrit klavyeyi tasarlıyor!

Donanım admin 137 Okundu
sponsorlu reklam

Apple hibrit klavyeyi tasarlıyor!

Apple’ın hakkında son zamanlarda ortaya meydana çıkan birçok söylenti, Cupertinolu devin sonraki cins MacBook ürünlerinde kullanılmak üzere bir dokunmatik klavye üstünde çalıştığını öne sürüyordu. Ama geçtiğimiz gün ortaya meydana çıkan ve teknoloji devinin yakın zamanda aldığı bir patent, söz konusu yeni klavye teknolojisinin düşünülenden de pozitif reformcu bir fikrin ürünü olduğunu gösteriyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki dilekçe izinleri 20190201162349765113.jpg Apple, Geleceğin Klavyesini Geliştiriyor Olabilir

Berat dosyasına göre Apple alışılan dokunmatik bir ekran klavyesi tasarımının arkasında değil. Apple’ın planları, mekanik klavyelerin yüksek tuşlarını dokunmatik ekran teknolojisi ile buluşturmayı vaat ediyor.

Dokunmatik tuşlar, yüzeyi yaratıcı cam tabakanın altından haptik geri bildirim sağlayabilecek. Bu sayede Apple, mekanik ve dijital klavyelerin en iyi özelliklerini tek potada eritebilen bir tasarımı sunabilir: Mekanik klavyelerin tuş hissiyatı, sanal klavyelerin dilekçe deneyiminde sunabileceği elastikiyet ile toz ve küçük parçalardan etkilenmeyen bir yapıda buluşarak klavye yapılarında bir ihtilal getirmeyi taahhüt ediyor.

Berat, bunun nasıl başarılabileceğini de ele alıyor. Kıvrımlı sırça yapılarını içeren yekpare bir panel yapısının ardında yer alan bir haptik motor kümesi, hareketli parçalara sahip olmayan klavye tuşlarının fiziki klavye tuşlarında basıldığında hissedilen içe göçme hissini vermesini sağlıyor. Patentte alternatif olarak benzer deneyimin kullanıcıya zorlama altında eksik miktarda da olsa şekil değiştiren, daha ince ve yarı esnek bir cam tabakanın kullanımı ile de verilebileceği öngörülüyor.

Şüphesiz ancak iki usul de yazılım bazlı ve dijital bir klavyeden baskı alıyor olacağı için klavye dizilimi ve klavye dili de istenildiği vakit kullanıcı tarafından değiştirilebiliyor olacak. tekrar tekrar olduğu gibi Apple’ın dosyaladığı bütün patentlerin son ürünlere yansımayabileceğini de belirtelim.

Önceki HaberSiber Güvenliğin Çehresi 2019’da Nasıl Değişecek?  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir