Apple, ihlale göz yummadı!

iOS admin 202 Okundu
sponsorlu reklam

Apple, ihlale göz yummadı!

Apple’ın gizlilik endişeleri ve hatalı tatbik sonrasında Google’ın dahili iOS uygulamalarını “bozduğu” ortaya çıktı.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki dilekçe izinleri

Apple’ın Facebook’un ardındaki Google’ın kurumsal sertifikasını geri çekmesinin nedeni, Google’ın bu belgelemeyi hatalı kullanmış olması. Bu belgeleme, yalınızca şirket içerisindeki çalışanlara uygulama hakkı tanıyor. Oysa iznin kullanıcı verisi biriktirmek üzere kullanılması, Apple kadar makul bir durum değil.

Bununla birlikte Apple’ın üzerinde durduğu nokta, data toplamaktan fazla belgelemenin sessizce tüketiciye yönelik dilekçe yapmakta kullanılmış olması ve bu şekilde Apple’ın standart tahlil sürecinin atlatılması.

Google, para karşılığı bireysel veri toplayan Screenwise Meter uygulamasını dün isteyerek kapatmış ve özür dilemişti. Facebook’un anlaşmazlığa neden olan Research uygulaması gibi Screewise da kullanıcıların iPhone’u nasıl kullandığını takip ediyordu. Google’ın uygulaması Facebook’tan daha az erişime sahip olsa da, Apple’ın kurumsal sertifika ilkesini çiğniyordu.

Google’ın sertifikasının geri çekilmesiyle Google Maps, Hangouts, Gmail ve diğer beta uygulamalarının ön-yayınlama sürümleri, iOS’ta erişilmez ülkü geldi. Google’ın bu sorunu ortadan kaldırmak için Apple ile görüşmeler içinde olduğu belirtiliyor. Facebook’un ise Apple ile anlaşarak sertifikayı her tarafta etkinleştirdiği ve dahili uygulamalarını geri getirdiği anlaşılıyor.

Önceki HaberiPhone 11 3 Kamerayla mı Gelecek? Sonraki HaberOyunlar Bu Hafta Gaming İstanbul’da

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir