Araştırmacılar, Güneş Pillerinin Ömrünü Uzatmanın Yolunu Buldular

Bilim admin 137 Okundu
sponsorlu reklam

Araştırmacılar, Güneş Pillerinin Ömrünü Uzatmanın Yolunu Buldular

Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Yüksek Lisans Üniversitesindeki (OIST) bilim insanları, PSC (Perovskite Güneş Pilleri) olarak aşina güneş paneli teknolojisindeki esas bir problemi çözdüler.

Üçüncü tür güneş pilleri, güneş ışığını bereketli bir şekilde kullanılabilir elektriğe dönüştürür ve eski silikon pillerden daha eksik enerji harcarlar. Özellikle PSC’ler, düşük maliyetleri ve yüksek verimlilikleri doğru bilim ve sanayinin dikkatini çekiyorlar. Laboratuvar testlerindeki performansları umutlu olsa da hala çok da stabil ve ticari olarak üretilmeye yerinde değiller.

Advanced Functional Materials’ta 13 Aralık’ta çevrimiçi olarak yayınlanan araştırma, PSC’lerde titanyum dioksit adı verilen ve yaygın olarak kullanılan bir malzemenin cihazları bozduğunu ve ömrünü sınırladığını ortaya koydu. Araştırmacılar ise bu malzemeyi basit basit aşınmayan ve daha geçirgen olan kalay dioksit ile değiştirdiler. Kalay dioksit bazlı cihazların titanyum dioksit kullanan cihazlara kadar üç kata dek daha uzun ömür sunduğunu tespit edilirken böylece PSC’lerin hızlı üretime hazır ülkü gelmesine birazcık daha yaklaşılmış oldu.

Geliştirilmiş Bir Tasarım

PSC’ler herkes muhakkak bir işleve sahip tabakalı malzemelerden oluşur. Perovskite malzemelerden yapılan “aktif tabaka”, gelen güneş ışığını -veya daha net almak gerekirse fotonları- emer. Oluşturulan elektrik bölge ve elektron taşıma katmanı doğru yükler içten yere ulaşmış olur.

Çoğu PCS, bu elektron taşıma katmanında malzeme olarak titanyum dioksit kullanır. Perovskite ile reaksiyona girince aşınan tabaka, böylece tüm cihazı da verimsiz ülkü getirir. Bu sistem, tasarım stabil ayla geldikçe çoğu yerde uygulanabilecek.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-scientists-boost-stability-low-cost-large-area.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir