Araştırmalara Göre Alzheimer Hastalığının Yayılmasında Bir Numaralı Şüpheli: Ağzımız

Bilim admin 120 Okundu
sponsorlu reklam

Araştırmalara Göre Alzheimer Hastalığının Yayılmasında Bir Numaralı Şüpheli: Ağzımız

Alzheimer’in fiilen bulaşıcı bir hastalık olduğuna dair böylece fazla araştırma var. Son çalışmada ise hastalığın sebebi olabilecek bir bakteri bulundu.

Alzheimer hastalığının bir çeşitlilik enfeksiyon olduğunu savunan öyle fazla araştırma var. Enfeksiyonun aşağıda yatan sebepleri ve enfeksiyona sebep olan etmenleri henüz ayrıştıramayan bilim insanları, bu konuda önemli bir adım attı.

Araştırmacıların elde ettikleri sonuçlara göre Alzheimer’dan sorumlu olan bakteri, sakız hastalığı olarak bilinen hastalıkta da görülüyor.

Louisville Üniversitesi’nden mikrobiyolog Jan Potempa’nın önderliğinde yapılan araştırmada, sakız hastalığına sebep olan Porphyromonas gingivalis patojeninin, vefat eden Alzheimer hastalarının zihninde görüldüğü açıklandı.

Farelere ağız yoluyla patojen verildiğinde, farelerin beyninde Alzheimer ile ilişkilendirilen amyloid beta adlı yapışkan maddenin oluştuğu gözlendi. gerçi araştırmanın başındaki isimlerden Stephen Dominy, Alzheimer hastalığının sebebini kesinkes belirleyemediklerini söylüyor. En azından şimdilik.

Patojenin sadece Alzheimer hastalarında değil, Alzheimer riski içeren ama hiç hastalık teşhisi konulmamış kişilerde de görüldüğü ortaya çıktı. Bu şart, beynin yaşlılıktan dolayı işlevlerini kaybetmeye başlamasından çok daha önce Alzheimer olan kişilerin durumunu açıklıyor.

Farelerde yapılan deneylerde, beyindeki amyloid-beta oluşumunu engellemeyi ve bakteri yayılmasını durdurmayı başaran bilim insanları, az önce insanlar için bir çözüm üretebilmiş değil.

Araştırma, Science Advances dergisinde yayımlandı.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/new-evidence-reveals-an-unexpected-culprit-behind-alzheimer-s-disease

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir