Astronomi için bir ilk yaşandı!

Bilim admin 162 Okundu
sponsorlu reklam

Astronomi için bir ilk yaşandı!

Araştırmacılar, yakın zamanda uzak bir cüce galakside gerçekleşen ve gökyüzünde aydınlık bir iz bırakan olayın sebebi için bir açıklamalarının olduğuna inanıyor. ilk olarak geçtiğimiz yılın Haziran ayında gözlemlenen bir gök cismi, 16 jurnal bir işlem içerisinde parlayıp sönerek dikkatleri üzerine çekti ve birçok bilimsel tartışmanın odağı oldu. Haziran ayından bu yana toplanan veriler ışığında araştırmaların bir kısmı, tanık olunan olayın bir kara delik veya nötron yıldızının doğuşu olduğunu öne sürüyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri

Orijinal ismi AT2018cow olduğu için “Cow”, yani “İnek” lakabını bölge gök cismi eğer bir yıldızın kendi üzerine çökmesi ile oluştuğu aşina iki gök cisminden biri ise, yani bir kara delik ya da nötron yıldızı ise bilim insanları için bu olay, söz konusu kara delik ve nötron yıldızı yaradılış süreçlerini anlamada yardımcı olacak. Northwestern University‘de devir yapan Prof. Dr. Raffaella Margutti‘ye kadar “Kuram kaynaklı olarak nötron yıldızlarının ve kara deliklerin bir yıldızın ölümü ile oluştuğu biliniyordu” ama “Bundan önce hiçbir kara delik ya da nötron yıldızı, doğumlarının hemen peşinde görüntülenmemişti”. Margutti, Northwestern Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmayı yönetiyor ve ekibinin bulgularını Amerikan Astronomi Topluluğu’na sunmaktan sorumluluk sahibi. Çalışmanın aynı zamanda Astrophysical Journal’da paylaşılacağı da belirtiliyor.

Çalışmanın erken safhalarında araştırmacılar “İnek”in bir süpernova patlaması olduğunu düşünüyorlardı. Ancak patlamanın tipik bir süpernovadan 10 ila 100 kat daha parlak olması, araştırmacıları farklı direktifler aramaya itti. Ayrıca söz konusu gök cismini çözümlemek adına çoğu farklı rasathaneden toplanılan veriler kullanıldı. Verileri, X-ışınlarını, sert X-ışınlarını, radyo dalgalarını ve gama ışınlarını içeriyor ve araştırmacıların “İnek”i daha yakından incelemelerini sağlıyor.

Bunun yanı sıra araştırmacılara şanslarının da eşlik etmiş olduğunu söylersek yanılmış olmayız. “İnek”in içinde bulunduğu cüce galaksi iki yüz ışık yılı uzaklıkta. Bu kulağa fazla uzun bir mesafe gibi gelse de sahiden astronomik ölçekler göz önüne alındığında galaksinin epeyce yakınımızda olduğu görülüyor. Bir De, “İnek”i durum esnasında çevreleyen gök cisimlerinin sayıca olması da astronomların söz konusu gök cisminin “merkezindeki işleyiş”i görebilmelerini sağladı.

Araştırmaya katılan bir grup astronom da bu çalışmanın vardığı sonucu, yani bu olayın bir nötron yıldızının veya kara deliğin doğuşu olduğunu destekliyor. Fakat bu araştırmacılardan bazıları da “İnek”in ortaya çıkış nedeninin bir beyaz cüceyi yutan bir kara delik olduğunu öne sürüyorlar.

“İnek”in fiilen ne olduğu konusunda demin bir akıl birliğine varılamamış olunsa da bu olayın gerçekleşme şekli, araştırmacıların gelecekte oluşması mümkün benzer olayları tanımlamakta çok daha büyük bir rahat yaşamasını sağlayacak. Bu konuda “İnek, astronomide giderek daha kritik bir ışık halkası gelen bir araştırma tipini gözler önüne serdi. Çabuk gerçekleşen olaylara çabuk yanıt olarak ortaya çıkan çalışmalar bunlar.” cümleleriyle açıklama yapan John O’Meara, Keck Rasathanesi’nde çalışıyor. “Geleceğe bakarak bizlere gökyüzünde gerçekleşen olaylara çabucak yanıt vermemizi sağlayacak yeni gözlem yönergeleri ve teleskop araçlarını geliştiriyoruz.”

Önceki HaberPC satışları düzelirken bir darbe daha geldi  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir