Balonları gökyüzüne bırakmayın

Balonları gökyüzüne bırakmayın

Bilim admin 122 Okundu
sponsorlu reklam

Balonları gökyüzüne bırakmayın

Balonları bıraktığımızda iyice nereye gidiyorlar? Bunun cevabını bilemiyor olmamız güzel gelebilir, ama hakiki cevap kulağa hiç de hoş gelmiyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki kullanım izinleri

2008 ile 2016 yılları arasında 630.000 balon, Okyanus Korumacıları tarafından yapılan sahil temizliklerinde bulundu. Görünüşe bakılırsa çoğu kişinin kutlamalarla özdeşleştirdiği ve uzaklara uçmasını dileyerek gökyüzüne bıraktığı balonlar, denizlerdeki canlı yaşamını tehdit ediyor. Birçok deniz canlısı, balon iplerine takılarak yaşamını yitiriyor veya balonları gıda sanarak yemeye çalıştığında boğuluyor.

Balonlar, geri dönüştürülebilirlik konusunda kötü bir karneye sahip. Çoğu balon türü plastik ve naylon birleşimi ya da lateksten oluşuyor ve geri dönüşüm tesisleri, iki seçeneği de kabul edemiyor.

Peki bir partiden sonra onca balonu ne yapmalı? Cevap kolay: onları gökyüzüne salarak canlı yaşamını tehdit etmek yerine toplayarak çöpe uyandırmak veya bitmiş kullanmak daha iyi bir us. Balonlar, her zaman şişirilebilir yapıda olduğu için onları baştan göstermek iyi bir akıl olabilir.

Hem, lateks balonların daha ekoloji dostu olduğunu savunan pazarlama ifadelerine de kanmamak gerekiyor. Lateks, biyoçözünebilir bir madde olarak bilinse de bu çözünme süreci yıllar aldığı için laf konusu maddenin doğal yaşama hatrı sayılır bir hasar verdiğini söyleyebiliriz.

Daha büyük bir değişimin arkasında olanların ise yerel yönetimleri balonları ayrıntılarıyla yasaklamaya davet ettiği biliniyor. Örnek olarak New York eyaleyine emrindeki East Hampton‘da toptan balon satış bir suç. Laf konusu suçu işleyen şahıslar 1.000 dolar ya da 15 gün hapis cezası ile karşı karşıya kalabiliyor.

Önceki HaberGoogle’dan Avrupa Birliği Kararına Sert Cevap  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir