Başlat: Ready Player One

Kitap admin 456 Okundu
sponsorlu reklam

Başlat: Ready Player One
2045 yılına güzel geldiniz. Yıllardır ayak seslerini duyduğumuz büyük enerji krizi nihayet dünyamızı vurmuş, enerji kaynaklarına ulaşım fazla zorlama ve fiyatı yüksek. Kalan son kaynak kırıntıları için küresel bir savaş sürüp gitmekte.  Insanlar işlerini, evlerini ve umutlarını kaybetmiş, nüfusun büyük kısmı artık karavanların defalarca konulmasıyla oluşmuş yığınlarda yaşamaya çalışıyor. Hakikat artık hiç olmadığı kadar zorlama ve sıkıcı. Tüm bu olan bitenin gölgesindeki halk ise ‘’kayıp milyonlar’’ olarak adlandırılıyor. Çünkü bu halk zamanlarının neredeyse tamamını sanal bir ütopya olan OASIS’te geçiriyorlar. OASIS yaşanan enerji krizi ile birlikte insanların sadece eğlenmek için giriş yaptığı bir platform olmaktan çıkmış. Artık birçok insan işlerine, okullarına OASIS üzerinden devam ediyor. Devletler okullarını bu sanal platforma taşıyarak zaten az olan kaynaklardan tasarruf etmiş. OASIS’te sınırlamalar değil. İstediğiniz birey olup gönlünüzce maceralara atılabilirsiniz. Daha da önemlisi, OASIS erişimi tamamen bedava.

Hikâyemiz bu sanal ütopyanın yaratıcısı James Halliday’in peşinde us almaz bir mal varlığı bırakarak ölmesi ile başlıyor. Fakat Halliday bir varise sahip değil. Onun yarattığı sanal dünya içerisindeki 3 anahtarı bulan bir kullanıcının OASIS dâhil bütün servetine sahip olacağını ifade eden bir videonun yayınlanmasıyla küresel çapta bir paskalya yumurtası avı başlıyor. Hikâyemizin ana karakteri olan Wade Watts ile böylece tanışıyoruz. O da Halliday’in bıraktığı ipuçlarını inceleyerek büyük ödüle ulaşmaya çalışan milyonlarca insandan sadece biri. Kahramanımız Wade karavan yığınlarında yaşamış, epeyce fakir bir genç. OASIS erişimini eğitimine sanal dünya üzerinden devam etmesi için verilen ücretsiz konsol sayesinde sağlıyor. Ama bütün bu zorluklara rağmen kahramanımız rakiplerinin arasından bilgisi ve yeteneği ile sıyrılarak fayda elde etmeyi başarıyor. Anahtara giden ipucunu ilk keşfeden kişi olan Wade, bu avda sadece kullanıcılar ile yarışmadığını fazla geçmeden anlıyor.

Kitap epeyce çabuk bir tempo ile okuyucuyu bir anda içine çekiyor. Hele ancak Pac-Man, Joust, Space Invaders gibi 80’lerde kült olmuş oyunlara ilginiz varsa hiç tuhaflık çekmeden kendinizi kitabın evreninde buluyorsunuz. Yalnızca bunlar da değil, OASIS’in sunduğu sınırsız imkânlar doğruca Dungeons&Dragons zindanlarından tutun da, Star Wars temalı gece kulüplerine kadar bir çok öbür mekan okuyucunun ilgisini her daim sağlıklı tutuyor. Kitabın yazarı Ernest Cline 80’ler teması ve gelecek kurgusunu aynı potada eritmeyi çok iyi başarmış. Cline bu döneme içi boş göndermeler yapmıyor, 80’ler kültürü hakkında fazla veri sahibi olduğunu mekân tasvirleri, dönemin müzikleri, kült oyunları, anime ve manga serilerini oldukça uygun kullanmasıyla size hissettiriyor. Bunların yanında akıcı hikâye ve akıcı anlatım da işin artısı oluyor.

Başlat: Ready Player One yazarın birincil kitabı olmasına rağmen bu acemiliği size hissettirmiyor. Cline bir distopyanın ortasında gerçekleşmesi imkansız bir vaha yaratmayı başarmış. Çocukluk-gençlik yılları 80’lere denk gelenler ve döneme alaka duyanlar ilk önce almak üzere kanında azıcık geek’lik olan herkesin kitaba bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Kitabın 2018 yılında Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanacağını da hatırlatmakta üstünlük var.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir