Bazı İnsanların Ne Yerlerse Yesinler Neden Kilo Almadıkları, Bilimsel Olarak Keşfedildi

Bilim admin 112 Okundu
sponsorlu reklam

Bazı İnsanların Ne Yerlerse Yesinler Neden Kilo Almadıkları, Bilimsel Olarak Keşfedildi

Herkesin hayatında “Ne yersem yiyeyim, kilo almıyorum” diyen bir insan vardır. Kabul edelim ancak dürüst içe bu insanlara karşısında bir gıpta duyarız. Kilo alma üstüne şimdiye değin çok fazla söylem oldu ama sonunda bu durumun arkasında yatan bilimsel hakiki meydana çıktı.

Obezite, dünyada yaşanan sağlık durumu problemlerinin başında gelen bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor. Sayısı hiç de azımsanamayacak dek fazla olan insan, obezite ile çaba için büyük zorluklar yaşıyorlar. Bu sağlık sorununun aşağıda yatan sorunlar yeme bozuklukları, alıştırma yapmamak gibi kişisel faktörler de olabilirken, esasında hastalığa yatkın olan şahısların, kalıtımsal olarak bu duruma kullanışlı oldukları bilimsel olarak kanıtlandı. Kilo almaya neden olan faktörün genlerden kaynaklı olabileceği aşina bir reel olsa da kilo almamanın da aynı nedenden kaynaklandığı bilinmiyordu. 

Bir Takım insanlar, aslında de ne yerse yesinler kilo almayarak, hayatları boyunca kuvvetsiz ve daha sağlıklı bir bedene sahip olabiliyorlar. Çoğu zaman bu kişilere, çevreleri kadar yalan söylüyor ibaresi takındırılsa da fiilen durumun peşinde yatan bilimsel bir reel var: Genler. 

Bilim insanları, tıpkı obeziteye niçin olan genler gibi, kuvvetsiz kalmaya da niçin olan genlerin olduğunu keşfettiler. Binlerce insanın DNA’sı üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, etraf koşulları gibi faktörler elenerek, kişilerin aralarında kilo farkı yaratan duruma, genlerin neden olduğunu ispatladılar. Araştırmayı yapan ekip, şahısların genetik kodlama ile nesiller boyu zayıf kalabilme imkanı olduğunu söylerken, yeme alışkanlıkları, spor gerçekleştirmek gibi kişiye emrindeki faktörlerin, kilo kontrolü üstünde hala en büyük etkiye sahip olduğunun özellikle altını çizdi.  

Genleri arasında fark olan kişiler, benzer yemekleri yediklerinde, kilo alma şekillerinin öbür olacağını gösteren bu araştırma, neden bazı insanların fazla yemesine rağmen, eşdeğer derecede kilo almadıklarını ispatlıyor. Bilim insanları, yapılan gen çalışmalarına bakarak şişman insanların çaresiz hissetmemeleri gerektiği konusunda uyararak, dinç bir yaşam için en manâlı kavramın, alıştırma yerine getirmek ve düzgün beslenmek olduğunu vurguladılar.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/those-annoying-people-who-stay-thin-no-matter-what-may-have-their-genes-to-thank

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir