Bilim İnsanları, Hint Okyanusu’nun Derinliklerindeki Gizemi Çözmeye Gidiyorlar

Bilim admin 112 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim İnsanları, Hint Okyanusu'nun Derinliklerindeki Gizemi Çözmeye Gidiyorlar

Küresel ısınmanın tehlikeli etkileri, okyanuslarda da çok net bir şekilde hissediliyor. Bu etkilerin boyutlarını araştırmak için, dev bir organizasyon kurularak, Hint Okyanusu’nda uzun süreli araştırmalara başlanıyor.

Küresel ısınma, yıllardır söylendiği gibi, Dünya üzerindeki tüm yaşamlar için büyük bir risk arz ediyor. Hint okyanusu, bu olumsuz etkileri şimdiden yaşamaya başladı bile. Küresel ısınmadan kaynaklı etmenler, yalnızca deniz yaşamını değil, bölgede yaşamını sürdüren milyarlarca insanın hayatını da negatif olarak etkiliyor. bu nedenle bilim insanları dahil olmak üzere, 40 öbür kuruluşun desteği ile uzun yıllar sürecek bir araştırma projesi başlatılıyor.

Okyanuslar hakkında sahip olduğumuz bilgilerin, uzay hakkında olduğumuz bilgilere kıyasla fazla daha az olduğu söyleniyor. Bu bilgi eksikliği, bilim insanlarını zorunlu çalışmaları yaparak, aksiyonlar alma konusunda geride bırakıyor. Küresel ısınmanın etkileri nedeni ile okyanusların, önemli bir tehlike aşağıda olduğu biliniyor oysa fazla derin sularda yatan gizem çözülmeden, zorunlu önlemler de alınamıyor. Son yıllarda özellikle Hint Okyanusu’nda suların yükselmesi, canlıların farklı şekillerde su sıcaklığının artmasından etkilenmeleri gibi olaylar sıklıkla görülmeye başlandı.

Hint Okyanusu’nda ve okyanus suyunun dokunduğu adalar dahil her kıtada, insanların yaşamları da negatif olarak etkilenmeye başladı. Yalnızca küresel ısınma nedeni ile yok aynı zamanda insanların deniz suyuna bırakmış oldukları atıklar yüzünden de hasar gören ekosistem, dolambaçlı olarak tüm hayatları etkiliyor. Bu gidişe bir dur çağırmak için çoğu kurum ve kuruluş bir araya gelerek, okyanus araştırmalarına başlama kararı aldılar. Ocean Zephyr isimli dev bir gemi ile suların 2000 metre altına sensörler bırakacak olan araştırma ekipleri, uzun yıllar sürecek detaylı incelemeler yapacaklar. Bu sayede deniz ekosisteminin ne boyutta etkilendiğini görecek olan araştırmacılar, alınacak önlemler konusunda daha hakiki alternatifler ortaya koyabilecekler.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6626511/Uncharted-waters-Scientists-explore-Indian-Ocean-depths.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir