Bilim İnsanları, Kuzey Antarktika’da Rekor Derinliğe İnmeyi Başardı

Bilim admin 214 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim İnsanları, Kuzey Antarktika’da Rekor Derinliğe İnmeyi Başardı

Araştırmacılar ve mühendislerden oluşan bir ekip, Antarktika’nın buz tabakasında 2 kilometre derinliğe başarılı bir şekilde inmeyi başardı.

Küresel ısınmanın Antarktika üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmacılar, pek çok deney yürütüyor. Son deneyde buz tabakasını sıcak su ile delen araştırmacılar, 2 kilometre derinliğe inmeyi başardı.

11 şahsiyet ekip, -30 dereceyi bulan soğuklarda 12 haftadır çalışmalarını devam ettiriyor. Ekip 8 Ocak’ta, 63 saat durmaksızın sürekli çalışmalarında yüzeyin 2152 metre altına indi.

Açılan delikten indirilen ekipmanlar su basıncını, buz sıcaklığını ve etrafındaki buzda görülen bozunmayı inceleyecek.

BEAMISH adlı bu proje aslında 20 yıldır gündemde olan bir proje. 2004 yılında da benzer bir girişimde bulunulmuş ama test başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

İngiliz Antarktika Tahlil (BAS)’tan projenin baş araştırmacısı Dr. Andy Smith yaptığı açıklamada, “Fazla uzun vakit bu an için bekledim ve sonunda amacımıza ulaşmayı başardık. Batı Antarktika’da neler olduğuna dair bilgilerimizde boşluklar var ve yumuşak tortul tabakanın üstünde bulunan bu buz tabakalarını inceleyerek bu bölgenin gelecekte nasıl şansın dönmesi göstereceğini ve küresel deniz seviyesinin yükselmesine nasıl tesir edeceğini anlayabileceğiz.” diyor.

Takım, proje için bölgede iki kanal kazdı. Bu kanallardan ikincisi 22 Ocak’ta tamamlandı. Ekibin şubat ayının ortasına değin buz üzerindeki çalışmalarının devam etmesi bekleniyor.

Fizikçi ve okyanusbilimci Dr. Keith Makinson yaptığı açıklamada, “Daha ılık okyanus suyunun Batı Antarktika’nın öyle fazla buzulunu erittiğini biliyoruz. Anlamaya çalıştığımız şey, tabakanın altındaki tortul tabakanın ne değin kaygan olduğu ve kıtayı ne dek sürede denize kaydıracağı. Bu (egzersiz) gelecekte Batı Antarktika kaynaklı deniz seviyesi yükselişi konusunda daha kesin bilgiler verecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-scientists-drill-depths-west-antarctica.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir