Bilim İnsanları, Uçma ve Yürüme Yeteneğine Sahip Bir Robot Geliştirdi

Bilim admin 128 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim İnsanları, Uçma ve Yürüme Yeteneğine Sahip Bir Robot Geliştirdi

Northeastern Üniversitesi’nden Alireza Ramezani, ilerideki keşiflerde kullanılabilecek, keza yürüyen hem de uçabilen robot geliştirdi.

Çift ayaklı bir robot, uzakta bir gezegenin yüzeyinde yürüyebilir. Sensörleriyle çevreyi tarayıp, elde ettiği verileri Dünya’ya gönderebilir, gevşek kayalara güvenle inebilir fakat tüm bunların gerçekleşmesine daha çok fazla zaman var.

Northeastern Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği departmanında yardımcı profesör olan Alireza Ramezani, bizi bu geleceğe bir adım daha yaklaştırıyor.

İsmi özetle LEONARDO (LEg ON Aerial Robotic DrOne) olan bir robot, günümüzdeki çoğu robotun sahip olmadığı yeteneklere sahip: yürüyebilmek ve uçabilmek.

Ramezani “Başlangıçta, kaşif planlama amacıyla geliştirilmişti. Sistemin ayaklı hareketliliği ve çabuk hava hareketliliği, otonom keşifler gerçekleştirmek için birleştirildi” diyor.

Leo, yaklaşık 75 cm uzunluğunda, karbon fiber bir gövdeye sahip ve sadece 2.7 kg ağırlığında. Ayrıca her iki tarafında da iticileri bulunuyor. İticiler, güzergah devretmek için kullanılabilse de uçmak için de kullanılabiliyor.

Ramezani “Amacımız, quadcopter (dört pervaneli robot helikopter) yapmak yok. Amacımız, bacaklarını kaldıraç olarak kullanabilecek ve iticilerini zıplama kapasitesini artırmak için kullanabilecek bir robot yapmak” dedi. Hem, iticiler dengesiz yüzeylerde robotun dengede kalmasına ve düşmemesine destek edebiliyor.

“Mühendislikte mükemmelliği yakalamak için doğaya bakabilirsiniz ve çoğu şey öğrenebilirsiniz” diyen Ramezani “Yaptığım tasarımlarda bana ilham veren şey bu” dedi.

Ramezani, asla düşmeyen, engebeli arazi koşullarında ilerleyebilen hatta uçabilen ve zıplayabilen robotların, ileride keşifler için kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-robots-built.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir