Bilim İnsanları, Yer Altı Sularının Geleceği Konusunda Ciddi Bir Uyarı Yaptı

Bilim admin 111 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim İnsanları, Yer Altı Sularının Geleceği Konusunda Ciddi Bir Uyarı Yaptı

İklim çalışmaları yapan bilim insanları, küresel ısınmanın etkileri konusunda, yer altı sularının aleyhinde karşıya olduğu tehlikelerin göz ardı edildiğini açıkladı. Bundan Başka bugün gerçekleşen her ihmalin, yüzlerce sene ardından bile etkisini göstermeye devam edeceğinin de altını çizdi.

Gün geçmiyor ama iklim değişikliğinin gezegenimize ve hayatlarımıza verdiği zararlardan birini daha öğrenmeyelim. İklim çalışmaları üstüne çalışmalara yapan bir takım, geçtiğimiz günlerde buz dağının soyut kısmı ile ilgili korkutucu bir uyarıda bulundu. Araştırma sonuçlarına kadar, yer altı sularında oluşan olumsuz etkiler, yüzyıllarca sonrasını bile etkileyebilecek bir saatli bomba gibi bekleyecek.

Şimdiye değin küresel ısınma ve iklim değişikliğinin, yeryüzündeki okyanus, deniz, göl gibi su kaynaklarına nasıl zarar verdiği hakkında çoğu çalışma yapıldı. Yer altı suları ise gerçekte çok büyük bir öneme sahip olmasına rağmen geniş çaplı araştırmalara bağlı olmadı. Yer altı suları sahiden gezegendeki temiz içme suyu ve tarım için en önemli ve en güvenilir kaynak özelliğinde. Yer altı kaynaklarından sağlanan su, direkt olarak 2 milyardan fazla insanın hayatlarını etkiliyor. 

Yağmur, yer altı kaynakları için en önemli besleyici olarak biliniyor. Alınan yağış doğru, topraklar suyu emiyor, pozitif olan sular da akarsulara karışarak denizlere, okyanuslara akıyor. Mevcut kaynaklar incelendiğinde ise yer altı sularında büyük bir azalma, topraklarda ciddi bir kuraklık olduğu tespit edildi. Bunları zaten biliyorduk diyebilirsiniz. İşin korkutucu boyutuna az önce gelmedik bile. Bugün araştırmalarda ortaya çıkan tablonun, onlarca sene öncesinde yapılan ihmallerin sonucu olduğu anlaşıldı. Yani iklim değişikliğinin etkileri, yalnızca sizleri yok çocuklarınızı ve hatta torunlarınızı bile daha fena senaryolarla boğuşmak zorunda bırakacak.

Araştırmacılar, bu kuraklık ya da aşırı yağışın bir dengeye oturması gerektiğini, aynı zamanda verimsiz olan bölgelere yağmur yağmasının durumu kurtaramayacağını da belirtti. Bereketli ve pak su kaynağına erişebilmemiz için yağışın miktarından fazla, niteliğinin önemli olduğunun bilhassa altını çizdi. Gezegenin bir döngü içinde olduğunu ve verilen her hasarın bir şekilde dışarı çıkmanın farklı yollarını bulabileceğini anlatan bilim insanları, bugün önemsemediğimiz iklim değişikliğinin, gelecekte Dünya’ya geri dönüşü olmayan zararlar vereceğini söyledi.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-scientists-climate-world-groundwater.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir