Bilim İnsanlarına Göre, “Ay’ın Karanlık Tarafı” Doğru Bir Kullanım Değil

Bilim admin 298 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim İnsanlarına Göre,

Ay’ın defalarca karanlık tarafı ile ilgili haberler duyarız. Lakin Ay’ın sahiden karanlık tarafı diye bir şey yokmuş. Bilim insanları uzak veya yakın diye bahsediyormuş.

Ay yüzeyi ile alakalı bir takım bildiklerimiz doğrusu içten değilmiş. Ay’ın karanlık yüzeyi diyoruz fakat aslında doğru bir ifade değil. Bilim insanları buna Ay’ın uzaktan yüzeyi diyorlar. Ay dünyamızla senkron içerisinde olduğu için karanlık ve parlak tarafları aslında aralıksız değişiyor. Bu ifadeyi şarkılardan, çizgi filmlere ve hatta haberlere dek baştan duyarız lakin bu açıklama hatalı kullanılan bir açıklama, onu bilin.

Aşağıda görebileceğiniz Çin’in uzay aracını Ay’ın karanlık tarafına indirmesiyle alakalı haberimizde biz de Ay’ın karanlık tarafı ifadesini kullandık.

Ay’da uzak tarafın olması aslında, karmaşık fizik olarak ifade edilebilecek “tidal locking (gel-git ya da kütleçekim kilitlenmesi)” olaya borçludur ve bu olay Dünya ve Ay’ın oluşumu dek eskidir.

Ay ayrıca kendi etrafında, hem de Dünya’mızın civarda saat yönünün aksine döndüğü için Dünya ile bir senkronizasyon içerisindedir. WolframAlpha’ya tarafından Ay’ın kendi civarda dönmesi tam 27 gün, 7 saat, 43 dakika ve 40 saniye sürmektedir. Bu vakit aynı zamanda, Ay’ın dünyanın civarda dönmesi için gereken süredir. Eğer ay kendi etrafında dönmeseydi her 30 günde bir Ay’ın karanlık yüzünü bütünüyle görebilirdik.

sonuç olarak Ay’ın karanlık tarafı diye bir şey değil. Aydınlık ve karanlık tarafları sürekli değişiyor. Ay’ın karanlık tarafı dediğimiz yüzeyi gerçekten Ay’ın uzaktan yüzeyi. Bizim gördüğümüz Ay’ın yakın yüzeyi.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/dark-vs-far-side-moon-lunar-night-science-2019-1

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir