Bilim İnsanlarına Göre Dünya, Güneş’e En Yakın Olduğu Konumuna Geldi

Bilim admin 234 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim İnsanlarına Göre Dünya, Güneş'e En Yakın Olduğu Konumuna Geldi

Bilim insanlarına kadar Dünya, 3 Ocak itibari ile yıldızımız Güneş’e en yakın olduğu konuma geldi. Bu tarihten itibaren Dünya, Temmuz ayına dek Güneş’deri ağır ağır uzaklaşacak.

Yegane yuvamız olan Dünya, Güneş çevresindeki turunu yaklaşık 365 günde tamamlıyor. Lakin Dünya’nın yörüngesi eliptik bir şekle sahip olduğu için gezegen, yıl içinde Güneş’e yakınlaşıp uzaklaşıyor.

Bilim insanları kadar yapılan açıklamaya kadar Dünya, 3 Ocak günü yörüngesindeki perihelyon adı verilen ve Güneş’e en yakın konumuna gelmiş durumda. Bu konumdayken Dünya, Güneş’e 4 milyon 830 bin kilometre daha yakın pozisyonda oluyor.

Peki Dünya, Güneş’cilt en uzakta mesafede olduğu konumuna ne süre ulaşıyor? Dünya, apheliyon adı verilen Güneş’ten en uzakta olduğu konuma Temmuz ayı başlarında ulaşıyor. O halde neden yılın en soğuk günleri Ocak’ta, en sıcak günleri Temmuz’da yaşanıyor?

Hava sıcaklığı, Dünya’nın Güneş’e olan yakınlığı/uzaklığı ile değil, Dünya’nın eksen eğikliği ile ilgilidir. Temmuz ayında Güneş ışınları ‘kuzey yarım küreye’ daha düşey geldiği için hava, Ocak ayına kadar çok daha sıcak oluyor.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/bilim/201901031036924984-dunya-gunes-en-yakin-konuma-geldi/   4 1 0 0 0 Emoji İle Tepki Ver 4 1 0 0 0

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir