Bilim Kurgudan Gerçeğe: Semenderler Sayesinde İnsan Rejenerasyonu Mümkün Olabilir

Bilim admin 122 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim Kurgudan Gerçeğe: Semenderler Sayesinde İnsan Rejenerasyonu Mümkün Olabilir

Birçok canlının, bulunduğu hayat koşullarına etap uydurabilmek için evrildiği, bilim dünyası göre tanıdık bir reel. Peki sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz insan rejenerasyonu doğrusu olası olabilir mi?

Rejenerasyon, yani yenilenme, biyolojinin hatta bilimin en göz alıcı alanlarından biri olarak tanımlanabilir. Yıllar içerisinde çoğu bilim kurgu filminde de yer verilmiş olan bu konu, sahiden insanlığın gerçek hayatta da edinmeyi en çok istediği kabiliyetlerden biri. Bir Takım canlılar, kaybettikleri doku ve organları iyice yenileyebilme yeteneğine sahipler. İnsan vücudu ise oluşan yaraları yenileyebilme özelliğine sahipken, ne yazık ama demin organlarını onarım gibi bir özelliğe sahip yok.

Bir semender türü olan aksolotllar, tüm organlarını onarım yeteneğine sahiptirler. Ahali ise aksolotllar ile çoğu müşterek gene sahipler. Şart böyle olunca, bilim insanları “Acaba bilim kurgu filmleri, gerçeğe dönebilir mi?” diye düşünmeye başladılar. Gerçekte semenderlerde bulunan genlerin ebatları, insanlara tarafından 10 kat daha büyük oysa fonksiyonel olarak aynı görevi görüyorlar. Araştırmacılar da bu canlıların sahip oldukları yenilenme yeteneğinin, nereden geldiğini öğrenmek için kolları sıvadılar.

Aksolotlların gen haritaları üzerinde araştırmalar yapan biyologlar, rejenerasyon yeteneği ile genler arasındaki bağlantıyı hazırlamak için incelemeler yaptılar. Bilim insanlarının sihirli diye addettikleri bu yeteneğin, başka bir canlıda gerçekleşebilmesi için, sadece genlerinin türlerinin bilinmesinin tatmin edici olmadığı, bununla beraber doğru sıra ve fonksiyonla işlenmesi gerektiği vurgulandı. Elde edilen veriler baştan sona, aksolotllarda yürek hastalığına neden olan gen tespit edilebildi. 

Bilim ve insanlık namına önemi büyük olan bu buluş sayesinde, ileride bir gün insanlığın da yenilenme özelliği kazanması bile konuşulanlar arasında yer alıyor. Aksolotllar, yürek hastalıkları dahil her türlü durumda kendilerini yenileyebildikleri için, bu canlıların bunu nasıl gerçekleştirdiği öğrenilerek, önce benzer genlere sahip öteki canlılarda ve sonradan halk müziği üstünde de denenmesinin mümkün olduğu konuşuluyor. Araştırmayı yapan takım, süre içerisinde insan vücudunun her parçasının, kendisini yenileyebilme özelliği kazanmasını düş ettiklerini söylediler.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-sci-fi-reality-superpowered-salamander-key.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir