Bir Araştırmaya Göre Modern İnsanlar, Eskisine Göre Daha Az Mutasyon Geçiriyor

Bilim admin 124 Okundu
sponsorlu reklam

Bir Araştırmaya Göre Modern İnsanlar, Eskisine Göre Daha Az Mutasyon Geçiriyor

Araştırmacılar, farklı alanlara yönlendirilmiş primatların yavrularındaki genetik değişimleri karşılaştırarak, insanların dönüşüm hızının eskisine kadar daha az olduğunu tespit ettiler. Elde edilen bu netice, yakın geçmişteki bir çok soruna yanıt verebilir.

Kalıtımsal araştırmaların son dönemde yaygınlaşmasıyla, halk müziği ve öteki canlıların kalıtımsal süreçleri hakkında kolayca veri edinilebiliyor. Genetik haritaların çıkarılması sonrasında süren araştırmalarda, zamanla değişen genetik malzeme oranları da hesaplanabiliyor.  

Aarhus Üniversitesi’nde analist olarak atama yapan Søren Besenbacher, kalıtımsal bilimindeki gelişmeleri “Son altı yılda genetik bilimi hakkında çoğu büyük alıştırma yapıldı. Ahali, artık her yıl meydana gelen mutasyon oranını bile belirleyebiliyor.” ifadeleriyle açıklıyor. Şu esas dek yapılan çalışmalarda en yakın primat akrabamız ile aramızdaki mutasyon oranlarının incelenmediğini gösteren Besenbacher, son yapılan araştırmanın epeyce kayda değer olduğunu belirtiyor.

Aarhus Üniversitesi ve Kopenhag Hayvanat Bahçesi’nin müşterek çalışarak; şempanzelerden, gorillerden, orangutanlardan ve bu hayvanların ebeveynlerinden kalıtımsal örnekler alındı. Toplanan örnekler üstünde inceleme yapan araştırma ekibi, nesillerde ortaya çıkan mutasyonların sayısını belirledi. Bu Nedenle primatların soy ağacının öbür dalları aralarında değişim rakamları karşılaştırılabilecekti.

İnsanlardan da benzer şekilde örnekler alan ekip, değerleri primatlarla karşılaştırdı. Ortaya çıkan sonuca göre primatlardaki mutasyon sayısı, insanlardakine oranla %150 daha artı. Bu sonuçlara kadar ahali ve primatların yolları ayrıldıktan sonradan ortaya meydana çıkan çağdaş insanın mutasyon hızı giderek yavaşlıyor.

Çalışmalar sonucunda, evrimsel geçmişimizi haritalandırmada genlerin kullanılması konusunda oldukça manâlı sonuçlar elde edildi. İnsanların, primatlarla olan ayrılığının kaç milyon yıl önce gerçekleştiği karmaşası, elde edilen sonuçlara kadar ortadan kalkabilir. Araştırma sonuçları, ayrılığın 6 ila 7 milyon sene önce gerçekleştiğini öngörüyor. 

Aarhus Üniversitesi’nden kıdemli araştırmacı Mikkel Heide Schierup’a kadar de araştırmanın öngördüğü rakamlar, fosillere tarafından türleşme sürelerine daha fazla uyuyor. Araştırma sonuçlarına tarafından Neandertal ve çağdaş insan atalarının ayrılık sürelerini baştan hesaplamak gerekebilir.

Mutasyondaki bu yavaşlamanın nedeni, araştırmacılara kadar geç başlayan erginlik süreci ve yaşam süresindeki büyüme olabilir. Genetik geçmişimiz hakkında daha artı veri sahibi olmak, kendi tarihimizi anlamamıza yardımcı olabilir. 

Kaynak : https://www.sciencealert.com/çağdaş-humans-aren-t-mutating-like-they-used-to-according-to-new-study

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir