Bir Sonraki Doktor Randevuları, Yapay Zeka ile Olabilir

Yapay zeka admin 164 Okundu
sponsorlu reklam

Bir Sonraki Doktor Randevuları, Yapay Zeka ile Olabilir

Hiç hasta olunca Google’dan neyim var diye baktınız mı? Bundan Böyle daha ötesini gerçekleştirmek da mümkün.

Google’a sağlıkla ilgili sorular sorup kendine tanı ayarlamak çağımızın hastalıklarından biri. Bu işi artık, bu konuda özelleşmiş yapay zekalar yapabilir ışık halkası geliyor. 

Babylon Health adlı Londra merkezli sıhhat merkezi, dijital asistanları devreye sokuyor. Şirketin epeyce gösterişli misyonu ise dünyadaki cümbür cemaat için afiyet hizmetlerini ulaşılabilir ve karşılanabilir kılmak. 

Tereddüte düştüğü her durumda uzmana görünmeyi öğüt eden yapay zeka, doktorlarla hastalar arasında bir ara bölüm görevi görüyor. Tıbbi işlemler için oldukça manâlı olan hasta geçmişi alınması konusunda doktorların işini oldukça kolaylaştıran bu yapay zeka baştan sona doktorların meslek yoğunluğu da oldukça azalıyor. 

Aynı özelliklere sahip diğer uygulamalar da olmasına karşın, Babylon’un uygulaması büyük bir atılım olarak göze çarpıyor. Bunun sebebi ise Birleşik Krallık Milli Sıhhat Sistemi NHS ile düzenli olması. Daha şimdiden kırk bin birey bu sistemi seçmiş durumda. Yapay zekanın ve ivedi servis hattının bir doktora belirme tavsiyesi verme oranı ise aynı, ikisi de hastaların yüzde yirmi birine doktora görünme tavsiyesini vermiş. 

Yapay akıl tabanlı doktorların ne kadar başarılı olacağı merak konusu olsa da, sistemden insan sağlık durumu personelinin çıkartılması o kadar muhtemel gözükmüyor. Konu üzerindeki etik tartışmaları da daha uzun vakit devam edecek gibi gözüküyor.

Kaynak : https://www.technologyreview.com/s/612267/your-next-doctors-appointment-might-be-with-lahza-ai/   2 1 0 0 0 Emoji İle Tepki Ver 2 1 0 0 0

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir