Böceklerin nesli tüketiyor mu?

Bilim admin 219 Okundu
sponsorlu reklam

Böceklerin nesli tüketiyor mu?

Yeni ve ilk küresel örneği olan bir bilimsel araştırmaya tarafından böcekler o kadar süratli bir şekilde ölüyorlar fakat, önümüzdeki 100 yıl içerisinde en ince ayrıntısına kadar kaybolabilirler. Biological Conservation dergisinde yayımlanan araştırmaya tarafından türlerin üçte biri önümüzdeki birkaç on sene içerisinde nesillerinin tükenmesi tehlikesi ile karşısında karşıya kalacak.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru formu izinleri

Iki Taraflı yazan Francisco Sánchez-Bayo’nun söylediğine tarafından “10 yıl içerisinde bir çeyrek daha az, 50 sene içerisinde sadece yarısı dek ve 100 yıl içerisinde hiç” kalmayacaklar. Eğer böcek türlerinin kayboluşu da durdurulamazsa, bunun keza insanlığın hayatta kalması ayrıca de gezegenin ekosistemi için yok edici sonuçları olacak.

Yazarların söylediğine kadar küresel böcek miktarı her yıl %2.5 azalıyor. Bulduklarına göre böceklerin ölümü omurgalılardan iki kat daha hızlı ve onların tükenme hızı da memeliler, kuşlar ve sürüngenlerin sekiz katından daha pozitif. Eğer yiyecek üretme şeklimizi değiştirmezsek, fazla kısa bir vakit içinde kendi sonumuzu da getirebiliriz gibi gözüküyor.

Bilim adamları daha önce de altıncı yok oluşun sebebi için insan nüfusunun çok artmasını ve aşırı tüketimi suçlamışlardı. Yeni incelemenin yazarları, yoğun tarımın (bilhassa haşere öldürücülerin), iklim değişikliğinin ve şehirleşmenin böcekler üstünde azami etkiye sahip olduğunu söylüyorlar.

Sayıların azalmasından azami etkilenen böceklerin arasında ise kelebekler ve güveler bulunuyor. Mesela bu yüzyılın birincil on yılında İngiltere’deki tarım arazilerinde var olan kelebek türlerinin sayısı %58 azaldı.

Önceki Haberİkinci Stranger Things hikayesi çoktan duyuruldu  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir