Bu robot bacaklarını eritebiliyor

Bilim admin 121 Okundu
sponsorlu reklam

Bu robot bacaklarını eritebiliyor

Araştırmacılar, robotik projeler üstünde çalışmalarına son sürat devam ediyor. Son dönemde bunlara fazla sayıda örnek görüyoruz, gelecekte fazla daha fazlası gelecek. Yeni çalışmanın kaynağı ise Kolarado Eyalet Üniversitesi olmuş. Bu projede araştırmacılar, geliştirdikleri prototipin önüne çıkan engellere kadar bacaklarını yeniden oluşturmasını sağlıyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki kullanım izinleri

Minyatur bir robot üstünde çalışan araştırmacılar, robotun önüne meydana çıkan engellerin altından daha gizli geçebilmesi için yeri gelirse kendi bacaklarını eritebilmesini ve bu nedenle formunu baştan tasarlayabilmesini sağlamışlar. Eklem yerlerine uygulanan hafif bir tedarik cereyan ile ısınan bileşenler, bu sayede robotun alt yerlerden geçebilmesini sağlıyor.

Oynat Bu robot bacaklarını eritebiliyor Bu robot bacaklarını eritebiliyor Ayrı şartlar altında engelleri geçirmek için yürüyüş mekanikleri üstünde çalışan geliştiriciler, bacaklarını “eritebilen” prototip geliştirdiler.

Anında yukarıdaki videoda da nasıl çalıştığını görebileceğiniz proje, uyarlanabilir olmasıyla öbür imkanların kapılarını da aralayacak. Kolarado Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, bu çalışmanın sadece yürümeye değil, yüzmeye ve hatta uçmaya da adapte edilebileceğini ve böylece robotun kendini evrimleştirebilmesinin kapılarını aralayacağına inanıyor.

İLGİLİ HABER Robotlar “ürkütmeye” başladı Önceki HaberHareket Edildiği Anda Bulaşan Trojan: Anubis  Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir