Büyük Hadron Çarpıştırıcısından Tam Dört Kat Daha Büyük Çarpıştırıcı Geliyor: Karşınızda ‘FCC’

Bilim admin 181 Okundu
sponsorlu reklam

Büyük Hadron Çarpıştırıcısından Tam Dört Kat Daha Büyük Çarpıştırıcı Geliyor: Karşınızda 'FCC'

Dört takvim bir araştırmadan daha sonra, CERN’in 100 km uzunluğundaki Future Circular Collider (FCC – Gelecek Dairesel Çarpıştırıcı) için yeni bir tasarım raporu yayınlandı. Şu an için yalnızca bir önerge olsa da FCC, şimdiki Büyük Hadron Çarpıştırıcı’nın takriben 4 katı büyüklüğünde olacak.

CERN’deki parçacık fizikçisi James Beacham, FCC’nin gerçekleşme ihtimalinin artmasına binaen, “Bu büyüklükte bir araştırma, bütün toplum için buluş anlamına gelir. FCC gibi bir fikir, insanlığın tarihte hiçbir süre yapmadığı bir şey. Ne vakit sınırları zorlarsanız, hiç kimsenin tahmin bile etmediği yeni teknolojiler o zaman geliyor” dedi.

Yeni parçacık hızlandırıcı şüphesiz fizikçiler için koskocoman bir olay. Ama görünürde o ama, İsviçre’nin halkı için de bir pek kayda değer. Büyüklüğü nedeniyle büyük kasaba sınırlarına ziyadesiyle girecek olan FCC’nin gerektirdiği tüneller halkı rahatsız eder mi bilemiyoruz.

Büyük Hadron Çarpıştırıcı ilk kez yapı edildiğinde, ırk onunla ne keşfetmek istediğini kesinkes biliyorlardı. FCC’de koşul tam olarak böyle olmadığı, istenilen şeylerin ucu açık olduğu için bilim dünyasında daha artı merak ve coşku uyandırıyor.

Beacham, bilime ve bir şeyler keşfetmeye fazla inanan birisi olduğunu söylerken yeni parçacık hızlandırıcının yapı edilme sebebinin sadece “merak duygusunu simgeleyeceğini” belirtiyor: “Bu, insan bilgisinin sınırlarını zorlayan bilimdir. Umarım bazılarının bizle ve yaptığımız araştırmalarla tanışma imkanı olur da içlerinde çocuksu bir merak uyanır. Biz evrendeki en büyük soruların cevabını, merak ettiğimiz için arıyoruz.”

Projenin maliyeti (birincil tüneller ve çarpıştırıcı için 9 milyar euro ve 2050’ye değin tamamlanacak kısım için 15 milyar euro daha) bir takım bilim insanlarını düşündürse de, hemen hemen hepsi bu maliyetin öğrenilecek şeylere değeceğinde mutabık.

Kaynak : https://thenextweb.com/science/2019/01/23/why-you-should-care-about-cerns-new-and-bigger-particle-collider/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir