Çalışanlar yapay zekaya hazır

Yapay zeka admin 121 Okundu
sponsorlu reklam

Çalışanlar yapay zekaya hazır

Çalışanlar, uzun egzersiz saatlerine rağmen üretkenliklerinin azaldığını düşünüyorlar. Fujitsu’nun yeni sonuçlanan araştırmasına tarafından bu kişiler, üretkenliklerinin artması için Yapay Zekanın (AI) desteğini almaya hazır ve istekliler. Hem, işletmelerin veri işlem departmanlarının kendilerine yeterince yardım vermediklerini; yetkisiz emniyet, hizmet arızaları ve işlerini akıcı yapmalarını sağlayacak bilgilere ulaşmada güçlük yaşadıklarını düşünüyorlar.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

üstelik araştırma sonuçlarına göre, vasıflı çalışanları işe olmak için yoğun bir rekabet yaşanıyor ve bugünün işyerleri meslek gücünün beklentilerini karşılamakta yetersiz kalıyor. İşin gerçeği, tüm çalışanların az kalsın yarısı (yüzde 46) mevcut iş yerlerinin esas becerilere sahip insanların işe alınması ve elde tutulması üstünde olumlu bir etkiye sahip olmadığına inanıyorlar.

Fujitsu’nun çalıştığı egemen araştırma kuruluşu Pierre Audoin Consultants (PAC) kadar yürütülen araştırma dahilinde, işletmelerin gösterdikleri dijital değişimin zorlukları, çalışanların gözünden incelendi. Semptom sonuçlarına tarafından işletmeler, çalışanlarının etkili çalışma ortamının yanı sıra gelişmiş insan kaynağını şirketlerine çekebilmek için gereklilik duyulan kültür, çevre politikaları ve teknolojide tatmin edici düzeye sahip değiller.

Çalışanlar, iyi bir iş – yaşam dengesi ve büyüyen verimlilik için Yapay Akıl desteği olmak istiyor

Çalışanlar, iki yıl öncesine kıyasla eşit oranda (yüzde 45) veya daha fazla (yüzde 47) çalıştıklarını hissetmelerine rağmen, katılımcıların yüzde 40’ından fazlası reel üretkenlik artışlarının durduğunu veya azaldığını düşünüyor. Ankete katılan çoğu profesyonel, Suni Zeka’yı işyeri verimliliğini artırmaya nasıl muavin olabileceğini bildikleri için olumlu bir zorlama olarak görüyor. Bugün, katılımcıların yüzde 80’inden fazlası, dijital sanal asistanlar veya kişiselleştirilmiş ve uyarlanabilir kullanıcı deneyimiyle güçlendirilen Yapay Akıl uygulamalarının günlük çalışma hayatında olumlu bir etkiye sahip olacağına inanıyor. Keza giriş seviyesi ayrıca de daha tecrübeli çalışanlar kadar paylaşılan bu olumlu bakış açısı ile yalnızca mevcut dijital teknolojileri kullanan çalışanlar yok, birçok çalışan Suni Zeka’yı benimsemeye hazırlanmış gözüküyor.

Araştırma sonuçlarına göre çalışanlar daha uzun saatler çalıştıkça, iş ve bireysel yaşamları arasındaki dengeyi bulmanın yollarını arıyorlar. Bu kişilerin yarısından fazlası (yüzde 53) verimliliği artmak için elastik alıştırma saatleri ya da sözde uygulamaların “çok manâlı” olduğunu düşünüyor. aynı zamanda, üçte birinden fazlası (yüzde 35), işverenlerin iyi bir iş – yaşam dengesini meydana getirmek üzere sundukları imkanların ya oysa yettiğini veya eksik kaldığını açıklama ediyor. Iş verimliliğinde en manâlı faktörler olarak olumlu ve dinç bir çalışma ortamı seçeneği yüzde 49’la ikinci çıkarken, yüzde 40 oranla içten yapılandırılmış verimlilik artırıcı araçlara erişim seçenekleri öne çıkıyor.

Fujitsu EMEIA’da Dijital Teknoloji Hizmetleri Stratejisi Başkanı Robin Lipscomb, “Kurum genelinde BT’nin “tüketicileştirilmesi”, kurumsal dünya ve bireysel hayatlarımız arasındaki çizgileri bulanıklaştırıyor. Bu durumun bilinciyle, çalışanların insani ihtiyaçlarını öne çıkartmak ve işlerini yapmaları için onları doğru araçlarla donatmak zorundayız. Bu sayede, iş ve özel hayatlarının daha sorunsuz bir şekilde bir araya gelmeye başlayacağını görebileceğiz. Toplum üstünde daha geniş bir tesir yaratırken müşterilerimize somut bedel sağlayarak meslek sonuçlarının farkına varılmasına odaklandık. “

PAC’ta araştırma lideri ve Baş Analisti Nick Mayes şunları söylüyor: “Anket bulguları, bugünün meslek yerlerinin ve alıştırma uygulamalarının çoğunun çalışanların üretkenliğini en üst düzeye çıkarmasını engellediğini gösteriyor. İşletmeler, data ve süreçlerini düzenleyerek çalışanların gereklilik duydukları bilgiye, her zaman ve baştan daha kolay erişmelerini sağlayacak etkin uygulamalara odaklanmalılar. Bu esas ihtiyaçlar ve dürüst teknolojinin sağlanması ile üretkenliğin artışı sınırsız olacaktır.”

Fujitsu, yakın gelecekte çalışanların kişisel ve iş yaşamlarını etkin bir şekilde harmanlama becerisine daha pozitif tartı vereceklerini düşünüyor. Suni Zeka başlığı aşağıda, “Machine Learning” ve Robotik Işlem Otomasyonu gibi teknolojiler yaygınlaştığında, işverenler çalışanlarından işe ahenk etkinlikleri ve kesintisiz hizmet talebi otomasyonu gibi temel beceriler bekleyecekler. Bu dengeyi sağlamada başarılı olan işletmeler, üretkenlikle ilgili zorlukları ele alabilecek ve kabiliyetli çalışanları bünyelerine çekip tutabilmek için ortaya çıkacak kabiliyet savaşını kazanacaklardır. İnsan odaklı girişim felsefesiyle hareket eden Fujitsu, çağdaş, kişisel ve esnek egzersiz ortamı için gereken hizmetleri, eko sistemleri ve teknolojileri temin etmek için bir konuma sahip.

Önceki HaberBir Oyun Devi Daha Mağdur Durumda! Sonraki HaberÇevre ve Bütçe Dostu Epson WorkForce Serisi Printer

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir