Chromebook’lara USBGuard Özelliği Geliyor

Genel admin 120 Okundu
sponsorlu reklam

Chromebook'lara USBGuard Özelliği Geliyor

Chromebook’lar çoğunlukla öteki işletim sistemli cihazlardan daha tehlikesiz görülüyor. Fakat gerçi bazı eksiklikleri var. Bu eksikler farkedilmiş olacak ki USBGuard isimli yeni bir güvenlik özelliği yakında kullanıma sunulacak.

Chromebook’unuz kilitli olsa bile, kendini klavye gibi tanıtan bir takım USB’ler bilgisayarınıza erişebilir. ChromeOS bu işe bir dur deme kararı aldı. Tanıtacağı USBGuard isimli özelliği ile beraber gözden düşmüş USB’leri engelleyebilmek olası olacak. Sistem basitçe Chromebook kilitliyken takılan USB’lerden gelen komutları yerine getirmeyecek veya otomatik çalışan kodları çalıştırmayacak. Yeni özellik, Apple’ın iOS 11’de tanıttığı; 1 saatten artı kilitli kalırsa USB ile ilgili aktiviteleri durdur özelliğine benziyor.

Vicdansız Cihaz: Takıldığı Birçok Aleti Yakan USB Killer İncelemesi (Saniyeler İçerisinde Bumm)

Daha önceden takılı cihazlar bu özellikten etkilenmeyecek. Mesela harici hard disk taktınız, bilgi aktarımı yapıyorsunuz ve chromebook kilitlendi; Veri aktarımınız yarım kalmayacak. Hem klavye ve fare gibi bazı USB cihazları da beyaz listeye alıp, kilitliyken de çalıştırabileceksiniz.

Chromebook’lar Windows ya da başka işletim sistemli cihazlardan, özellikle de ne yaptığını hakkında böylece fikri olmayan kullanıcılar kadar daha güvenli olarak görülüyor. Bu yeni gelecek nitelik doğru Chromebook’lar bir kat daha güvenli olacak.

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/01/02/chrome-os-block-usb-port-locked-devices/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir