Çin, Ay’ın Karanlık Tarafına İniş Yapmaya Hazırlanıyor

Bilim admin 124 Okundu
sponsorlu reklam

Çin, Ay'ın Karanlık Tarafına İniş Yapmaya Hazırlanıyor

Devlete Ait Xinhua Haber Ajansı’nın bildirdiğine tarafından, bir Çin uzay sondası başta ayın karanlık tarafına inişe geçti. Çin Milli Uzay İdaresi’ndeki bilgiler, Changbe-4 uzay sondasının ayın karanlık yüzeyine inmek için planlı bir yörüngeye oturduğu yönünde.

Ayın dönüş hızı, Dünya’nınki ile kesin bir oranda kitli olduğundan arkadaki tarafını Dünya’dan hiçbir vakit göremiyoruz. Çin’in göndermiş olduğu birçok uzay arabulucu Ay’ın karanlık yüzü adı bahşedilen bu bölgeyi görmüş, oysa hiçbiri buraya iniş yapmamıştı.

(Temsili resim)

Geride bıraktığımız aralık ayının başında fırlatılan ve Ay’a iniş yapması için gönderilen Chang-4 uzay sondası, beklenilen yörüngeye oturdu. Sonda 1 Ocak ile 3 Ocak arasında Güney Kutbu-Aitken havzasında bulunan Von Karman kraterine inişi gerçekleştirecek.

Chang-4’ün görevleri arasında astronomik gözlem, uydunun arazisini inceleme, arazi şekli ve mineral içeriğinin incelemesinde, ayın karanlık tarafındaki çevreyi incelemek için nötron radyasyonu ve nötr atomların ölçülmesi yer alıyor.

Çin’in hedefi ise uzay yarışında 2030’a değin ABD ve Rusya’ya yetişip, bu konuda büyük bir zor haline varmak. Gelecek yıl kendi uzay istasyonun inşasını başlatmayı hedefleyen Çin, emellerinin adamakıllı dostane olduğunu söylese de ABD Savunma Bakanlığı Çin’i, öteki ülkelerin mümkün bir kriz halinde uzay ile alakalı varlıklara erişimini engelleyeceği konusunda suçluyor.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6545199/Chinese-spacecraft-position-historic-landing-dark-moon.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir