Çin, İlk Kez Genetiği Değiştirilmiş Bir Primatı Klonladı

Bilim admin 120 Okundu
sponsorlu reklam

Çin, İlk Kez Genetiği Değiştirilmiş Bir Primatı Klonladı

Kısa vakit önce ilk kez genetiği değişmiş bir bebeğin kanlı canlı doğmasını karşılayan Çinli bilim insanları, derhal de ilk kez genetiği değişmiş bir primatı başarıyla klonladılar.

Kısa vakit önce ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerin doğduğunu ifade eden Çin, gen ve klonlama konularındaki çalışmalarını daha ileri bir seviyeye taşımış durumda. Çin Bilimler Akademisi Nörobilim Enstitüsü’ndeki bilim insanları, genetiği değiştirilmiş bir primatı ile defa başarılı bir şekilde klonladılar.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanlarına kadar genetiği değiştirilmiş primatların klonlanması, tıbbi araştırmalar ve testler için fazla önemli faydalar sağlayabilir. bununla beraber insan geninin değiştirilmesi ile ilgili tartışmaların negatif sonuçlanması ve Çin’in bebek genini değiştirmenin yasa dışı olduğunu ilan etmesi, çalışmaların yasa dışı sayılmasına neden olabilir.

Bilim insanları, yeni doğan beş makakın, bir donör maymunun derisinden alınan fibroblasttan türetilen özel bir yine sahip olduğunu belirttiler. Daha da önemlisi laf konusu donör, CRISPR/Cas9 gen düzenleme teknolojisi kullanarak her tarafta düzenlenmiş bir BMAL1 geni taşıyordu ve bu değişmiş gen, klonlama ile birlikte yeni doğan beş makaka geçmiş durumda. Laf konusu gen, memelilerin bazı biyolojik unsurlar için geçerli bir protein üretmesine yarıyordu. Ancak değişmiş gen nedeni ile donör maymun ve yeni doğan primatlar, bu proteini üretemiyor.

Günümüz tıp teknolojisi gen değiştirmeye müsaittir. Bilim insanları halihazırda gerçekleştirilmekte olan çalışmalarda fare, sinek ve balıklara ait genlerde değişiklikler gerçekleştiriyor. Bu genetik çalışmalarda bir sonraki hayvan neslinin bir önceki ile birebir aynı değiştirilmiş genlere sahip olması, araştırmalar sırasında elde edilen sonuçları etkileyen değişkenlerin azaltılması konusunda epeyce önemlidir.

  0 0 0 0 0 Emoji İle Tepki Ver 0 0 0 0 0

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir