Çin, Oluşan Çöp Yığınlarını Temizlemek İçin Everest’e Yapılan Tırmanışları Kısıtlayacak

Bilim admin 190 Okundu
sponsorlu reklam

Çin, Oluşan Çöp Yığınlarını Temizlemek İçin Everest'e Yapılan Tırmanışları Kısıtlayacak

Dünyanın en yüksek tepesi olarak aşina Everest, bundan böyle dünyanın en yüksek çöplüğü olarak anılıyor. Her yıl birçok kişinin ziyaret etmeye başladığı yokuş, tırmanan şahısların çevreye uyarı etmemeleri nedeni ile devasa bir çöplüğe dönüştü. Çin hükumeti de konu ile ilgili önlem edinmek zorunda kaldı.

Everest’e tırmanmak, bilhassa dağcılık ile ilgilenen birçok birey için en kayda değer hedeflerden biri olarak görülüyor. Her yıl, bu tepeye çıkanların sayısı, bir önceki seneye tarafından artma gösteriyor. Kimi süre kişiler yalnız başına gezi yaparken, kimi zaman da ekipler kurularak dağın zirvesine yolculuklar yapılıyor. Ne yazık ki bu gezi esnasında doğayla iç içe olan millet bile onu korumaya itina göstermiyorlar. böylece de Çin’in yaptığı açıklamaya tarafından, alan büyük bir çöplüğe dönüşmüş durumda.

Çinli kaynaklardan yapılan açıklamaya göre, her sene Everest’in Çin tarafında bulunan bölgeyi 60.000 dağcı ziyaret ediyor. Everest Tepesi, Çin ve Nepal olmak üzere iki ülkenin toprakları üzerinde yer alıyor. Bu yıl Çinli yetkililer, kendi bölgelerinde oluşan dev çöp yığınını arındırmak amacı ile yapılacak olan ziyaretleri kısıtlama kararı aldıklarını açıkladı. çöplük, dağcıların manâsız oksijen tüpleri, plastik atıklar, geri dönerken taşımak istemedikleri eşyalar gibi daha çoğu malzemeyi barındırırken, bununla beraber tırmanış esnasında hayatını kaybeden insanların cesetlerini de içeriyor. Arıtma çalışmaları esnasında, daha evvel ulaşılamayan ya da getirilemeyen cansız bedenleri de getireceklerini açıklayan yetkililer, bu nedenle bölgede yoğunluğun eksik olmasına ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Nepal tarafında ise ayrı bir usul deneniyor. İlkbahar sezonunda gelen dağcılarla birlikte, zirveye dev çöp poşetleri yollayan yetkililer, sonra helikopterlerle bu poşetleri almayı planlıyor. 

Dünya’nın en yüksek noktası olan ve yine insanlar yüzünden bu güzel ünvanını “en yüksek çöplük” ibaresine kaybeden tepeye, bundan böyle yılda 300 kişiden de az ziyaretçi gelmesine müsade verilecek. Yapılacak incelemeler sonucunda, doğanın bu harikasının yeniden tertemiz günlerine döndürülmesi hedefleniyor.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6616451/China-sınır-number-visitors-Everest.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir