Çin, sosyal ağları sorumlu tutacak!

Mobil Uygulamalar admin 187 Okundu
sponsorlu reklam

Çin, sosyal ağları sorumlu tutacak!

Çin’in internet medyasına düzenlediği operasyonların ardı arkası kesilmiyor. Ülkenin koyduğu yeni kanunlar çerçevesinde kısa metrajlı videolar sunan TikTok gibi platformlara sıkı düzenlemeler getirildi.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri

Çin’in getirdiği yeni kanun ve yaptırımlar kapsamında TikTok gibi medya platformlarının geliştiricileri, platformlarına kullanıcıların yüklediği içeriklerden sorumluluk sahibi olacak ve herhangi bir içerik daima için incelemeye açık olarak tutulacak. Bu, Çin’de sadece TikTok’un 150 milyon kullanıcısı olduğu göz önüne alındığında oldukça geniş kapsamlı bir değişiklik.

Bu, sansür için de çoğu potansiyelin kapısını aralıyor. Financial Times’a kadar yeni kurallar zarfında Çin, 100’den artı içerik türünü yasakladı. Bu içerik yasakları, “parayı ilahlaştırmak”, “Tayvan’ın bağımsızlığı” gibi politik konulardan “insanın kaderini büyülerle başkalaştırmak” gibi epeyce spesifik tanımlamalara değin uzanabiliyor.

Çin’in yeni kuralları yürürlüğe yakın zamanda koyması bekleniyor ve bu şart çoğu uygulama geliştiricisi için baş ağrıtıcı bir konu olacak gibi görünüyor. Uygulama geliştiricileri ve platform sahipleri, sadece uygulamalarını kontrol etmek için daha pozitif kişiyi çalıştırmakla kalmayıp bu önlemlerinden kaçabilecek herhangi bir içeriğin getireceği mümkün sonuçları da sürekli olarak göze almak durumunda kalacaklar. Bunun yanı sıra Çin’in oldukça spesifik yasakları ise çoğu içerik için anlaşmazlığa neden olan kararları beraberinde getirecek. Örneğin bir kısa videonun yasak bir içeriğe sahip olup olmadığı veya videoyu incelemekle görevli birisinin videonun içeriğinin yasaklanmış kapsamına girip girmediğinden haberdar olmaması ihtimali, hem geliştiriciler ayrıca de platformu incelemekle görevli yetkililer için baş ağrıtıcı bir koşul olmaya aday.

Natürel ama Çin devletinin geliştiricilerin içerisinde olduğu bu çıkmazı umursamayacağı bariz. Çin devleti yetkilileri için mümkün olduğunca fazla kontrol koşul- bu, siyasetin esas konu olmadığı uygulamalarda bile geçerli.

Önceki Haberİşte Android 9.0 alacak Honor Telefonlar! Sonraki HaberSamsung, Katlanabilir Telefonunda Geleceği Görüyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir