Çin’in Ay görevinde mutlu son!

Bilim admin 186 Okundu
sponsorlu reklam

Çin'in Ay görevinde mutlu son!

Çin Ulusal Uzay Yönetimi (CNSA), Chang’e-4 sondasının Ay’ın karanlık yüzüne başarıyla indirildiğini resmi olarak duyurdu. Sonda, bir inici ve bir yolcu olmak üzere iki ayrı aracı Ay yüzeyine indirdi.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Ay’ın Dünya çevresindeki bir tam dönüşü ve kendi çevresinde bir tam dönüşünün eşdeğer sürede tamamlanması, uydunun gezergenimizin etki alanında mevsimsel olarak “kilitli” kalmasına sebep oluyor. Bu sebeple Dünya üzerinden Ay’ın tek bir yüzü gözlemlenebiliyor. Çin’in sondası, bu alanda şimdiye değin Ay’ın sadece görünen yüzüne yapılan uzay görevlerinden bambaşka olarak bir ilki gerçekleştirdi ve Ay’ın karanlık yüzüne bir uzay arabulucu indirmeyi başardı.

Çin’in bu görevi başarmasını sağlayan şey ise uyduyu Dünya’dan direkt olarak gözlemlenemeyen Aitken Havzası‘na ikinci bir uydunun yardımıyla indirmesiydi. İkinci uydu, Ay’ın Dünya’dan görülemeyen yüzünü Dünya-Ay sisteminin Lagrangian Noktası’ndan (L2) izleyerek Chang’e-4’ün tehlikesiz bir şekilde Ay yüzeyine indirilmesini sağladı.

İniş, 3 Ocak 2019 günü Koordine Evrensel Vakit Dilimi’ne göre (UTC) 2:26‘da gerçekleşti. Sonda, 7 Aralık 2018’de fırlatılmış ve 12 Aralık’ta Ay yönrüngesinde dolanmaya başlayarak CNSA’ya Ay’ın yüzey sıcaklığını ve Ay yüzeyinde yer alan kimyasal bileşenleri analiz fırsatı verdi. CNSA, ayrıca düşük frekanslı bir radyoastronomik gözlem yaparak kozmik ışınları, Güneş koronasını ve Güneş-Dünya arasındaki Güneş rüzgârlarını inceledi.

Chang’e-4, başarılı inişi ile beraber Çin Ay Araştırma Programı’nda (CLEP) ikinci fazı da başlatmış oldu. Birinci aşama, Chang’e-1 Ay yörüngesi uydusunun 24 Ekim’de fırlatılmasıyla başlamıştı. CLEP’nin ilk fazı, Ay yörüngesi üzerinde incelemelerde bulunmaya odaklanırken ikinci safha da Ay yüzeyinde sonda ve hareketli araçlarla iniş yapılmasına odaklanacak. Üçüncü aşama ise teknik olarak 2014’te fırlatılan Chang’e 5-T1 deneme aracı ile başlamıştı. Üçüncü fazı aslında başlatacak durum ise Chang’e-5 uydusunun içinde bulunduğumuz 2019 yılı içerisinde bir Long March 5 roketi ile fırlatılması olacak. Üçüncü fazın odaklanacağı ödev ise ilk iki fazda edinilen başarıları gölgede bırakacak nitelikte: Çin, Chang’e-5 uydusunu Ay yüzeyine indirdikten sonradan 2 kilograma kadar ağırlıkta örnekler toplayarak Dünya’ya indirmeyi planlıyor.

Eğer bütün bu planlar başarılı olursa, bu görevleri temel alarak bir adım daha ileriye gidecek olan Chang’e-6 uydusunun da fırlatılması planlanıyor. Bütün bu uzay görevlerinin başarısı, CNSA’yı 2030’lu yıllarda Ay yüzeyine yapılacak bir insanlı uzay görevine adım adım yaklaştıracak. CNSA’nın bu görevde de başarılı olduğu takdirde Çin, Ay’ın Güney kutbuna yakın bir bölgede bir uzay üssü kurma idealine kavuşmuş olacak.

Önceki HaberRedmi, 48MP Kamerayla 10 Ocak’ta Gelebilir Sonraki HaberElektronik Sertifika Sayısı 3,6 Milyonu Geçti

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir