Çin’in Popüler Sosyal Medya Uygulaması WeChat’te Yer Alan Mini Uygulama, Çevredeki Borçluları Gösteriyor

Mobil Uygulamalar admin 160 Okundu
sponsorlu reklam

Çin'in Popüler Sosyal Medya Uygulaması WeChat'te Yer Alan Mini Uygulama, Çevredeki Borçluları Gösteriyor

Sosyal kredi sistemiyle dikkatleri üstüne çeken Çin’de, şu anda de 500 metre yarıçapınızdaki borçluları bildiren bir ufak dilekçe geliştirildi.

Bir süredir Çin’in, vatandaşları üstünde ‘sosyal kredi sistemi’ çalışmaları yaptığını biliyoruz. Sistem, insanların yaptıkları fena davranışlara ya da iyi davranışlara kadar cezalandırmak veya mükâfatlandırmak üzerine kurulu bir nevi.

China Daily’de yer alan habere kadar, Kuzey Çin’de bulunan Heber yerleşkesinde sosyal kredi sisteminin öbür bir versiyonu yapıldı. Çin’de oldukça popüler olan WeChat’te yer alan bir küçük başvuru formu, çevrenizdeki borçluları bir harita üzerinde gösteriyor.

Bu küçük tatbik, yalnızca 500 metre sanki çapınızdaki borçluları göstermekle kalmıyor kişinin ismi, milli kimlik numaraları ve niçin kara listede oldukları gibi kişisel bilgileri de bulunduruyor. China Daily’ye kadar bu dilekçe “Borç verenlerin, borçlulardan borçlarını ödemesini istemesini kolaylaştırıyor.”

Xinhua News Agency’nin Ekim 2017’de yaptığı haberde, Çin hükümetinin de borçlular konusunda böyle bir kullanım yapmayı planladığını söylemişti. Çin’in gitgide Black Mirror-vari bir ülkü dönüşmesi ise üzüntü verici.

Kaynak : https://thenextweb.com/asia/2019/01/18/chinese-province-launches-lahza-app-to-highlight-debtors-around-you/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir