Cortana’nın sonu mu Geliyor?

Yapay zeka admin 124 Okundu
sponsorlu reklam

Cortana'nın sonu mu Geliyor?

Yapay akıl temelli dijital asistanlar, günümüzün teknoloji dünyasında büyük bir role sahip. Amazon Alexa ve Google Assistant gibi dijital asistanlar ciddi başarılar elde etti. Oysa bunların muadili olarak nitelendirebileceğimiz Microsoft Cortana, pek fazla açıdan başarısız. 

Bedava hosting: Bir aylık bedava hosting fırsatını yakalayın!

Derhal ise Cortana‘yı geliştiren ekibin lideri Javier Soltero şirketten ayrıldığını resmi olarak açıkladı. Yalnızca Javier Soltero değil, onun ekibinde çalışan bazı uzmanlar da ne yazık oysa işlerinden oldular.

Javier Soltero, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Microsoft’tan ayrılma kararı verdim. Fiilen Microsoft ile dört şahane sene geçirdik. 100 milyondan artı kişinin kullandığı bir mimariyi geliştirmekten gurur duyuyorum. Benimle birlikte çalışan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Microsoft’un benim ve ekibimin başlattığı çalışmayı sürdüreceği ve zirveye taşıyacağına güvenim bütün” ifadelerini kullandı. Açıkça konuşmak gerekirse, bu talimat kulağa fazlasıyla resmi ve diplomatik geliyor.

Microsoft ise benzer diplomatik dille cevap veriyor: “Javier’in mükemmel fikirlerinden ve stratejik hareketlerinden fazla memnunduk. Arkadaşımız umarız, girişimci köklerine vefalı kalır. Doğal dil, yapay zeka ve asistanlık uygulamaları konusunda önemli gelişmeler elde ettik. Cortana lüzum geliştiricilere, gerekse kullanıcılara büyük fırsatlar sağladı.” 

Baş geliştiricisinin iddiasından daha sonra, Cortana‘nın geleceği belirsizlikleşti. Pek ancak Microsoft, Cortana’yı tek bir yapı olarak adlandırmaktan vazgeçti ve onu “Suni Zeka” bölümünün bir parçası haline getirme kararı aldı. Microsoft öte yandan, yeni bir Cortana uygulamasının Android ve iOS temelli olarak cihazlara geleceğini müjdeledi.  Microsoft’un yeni Surface zeki telefon modelleri, yeni uygulamanın nimetlerinden faydalanabilecek.

Önceki HaberXiaomi’den 28 Dolara Kablosuz Kulaklık Sonraki HaberOppo R17 ve R17 Pro Tanıtıldı!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir