Dijital bankacılığın geleceği Maxi

Yapay zeka admin 313 Okundu
sponsorlu reklam

Dijital bankacılığın geleceği Maxi

Geçmişten günümüze teknolojinin nimetlerinden öbür alanlarda yararlandık, gelecekte de yararlanmaya devam edeceğiz kesinlikle. Şu an adını oldukça çok duymaya başladığımız suni zeka, kişisel asistan, nesnelerin interneti ve 5G gibi kavramlar gerçekten bu yoldaki kilometre taşları. Geçmişte bu gibi kavramlara çok misal var, gelecekte de daha fazlası olacak. Bu gibi yeni kavramların ortaya atılması, geliştirilmesi ve kullanılabilir ışık halkası gelmesiyle beraber, gündelik yaşantımız da böylece fazla alanda büyük ölçüde etkilenecek elbette. Bunlardan biri de bankacılık işlemleri…

Yapay akıl ne işe yarıyor?

Örneğin zamanı hızlıca geriye alalım; mobil bankacılığın olmadığı, ATM’lerin demin hayatımıza adım atmadığı zamanlara geri dönelim. Düşünmesi zorlama değil mi? ATM’lerin hayatımıza girmesiyle zamandan bağımsız olarak haftanın 7 günü 24 saat yapılabilir hale gelen bankacılık işlemleri, mobil bankacılıkla beraber ise iyice mekandan egemen oldu. Akıllı telefon kullanım oranlarının artması, 3G ve hemen ardından 4G’nin hayatımıza girmesi, bizleri mobil bankacılıkta farklı bir dönemin başlangıcına kadar getirdi. Derhal ise bir sonraki aşamaya geçmeye hazırız. Peki, bir sonraki aşamada ne olacak?

Dijital bankacılığın geleceğinin, diyalog bankacılığının temelini oluşturan doğal dil işlemeye dayalı olacağını öngören Iş Bankası, yapay akıl teknolojisine dayalı ve bununla beraber doğal dil işleme yeteneğine sahip kişisel yardımcı hizmeti Maxi’yi hayata geçirdi. Meslek Bankası müşterileri son dönemin trend konusu olan suni zeka ve kişisel asistan sistemlerinden, Maxi ile anında faydalanmaya başlayabiliyorlar. Maxi ile ayrıca konuşarak ayrıca de mesajlaşarak etkileşime geçilebiliyor, bankacılık hizmetlerinden günün herhangi bir saatinde, herhangi bir yerde, derhal ve hızlıca faydalanabiliyorlar. Evet, yani Maxi ile bir banka yetkilisiyle konuştuğunuz gibi konuşabilir, eğer topluluk alanlardaysanız yazışabilirsiniz.

Peki, kişisel asistanınınız Maxi, size hangi konularda muavin oluyor? Maxi, tüketim alışkanlıklarınıza kadar size harcama tavsiyesinde bulunabiliyor, harcama geçmişi, işlem yönetimi, hesap ve kredi kartı bakiye bilgileri gibi bilgilere ulaşarak raporlamalar yapabiliyor, kolayca para transferi işlemi gerçekleştirebiliyor. Maxi, bunlarla da sınırlı kalmıyor ve her gün öğrenmeye devam ederek, yeteneklerini de artırıyor. Yakında ev asistanlarıyla beraber evlerimize de konuk olacak.

Evet, Maxi şu an nerede? Maxi şu lahza İşCep‘te, sizi değişen bankacılığın yeni yüzüyle tanıştırmayı bekliyor.Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir