Dünyada örnek gösterilen Ar-Ge merkezlerinden biri oldu

Haberler admin 159 Okundu
sponsorlu reklam

Dünyada örnek gösterilen Ar-Ge merkezlerinden biri oldu

Tofaş Ar-Ge Merkezi takriben 7 bin metrekarelik büro alanı ve 11 bin metrekarelik laboratuvar alanı bulunuyor. Pek ama sektördeki öyle çok benzer merkez gibi matris bir yönetim yapısına sahip. Bünyesinde bir sonraki cins ürünlerde kullanılacak olan teknolojilerin uyarlanması ile ilgili çalışan ileri mühendislik birimleri, vasıta üzerindeki öbür sistemler ve ayrı performanslar konusunda uzmanlaşmış olan öbür mühendislik birimleri ve bu ürünlerin üretileceği hatların, üretim atyapısının ve teknolojilerinin geliştirilmesi, uygulamalarının yapılmasından sorumluluk sahibi imal teknolojileri birimleri yer alıyor. 

Sözü edilen Ar-Ge Merkezi bir araştırma projesini 0 noktasından alıp ürüne dönüştürene kadarki yolda, en az iç yapıdaki birimler kadar stratejik önemi olan dış ortakları ile de çalışmalarını sürdürüyor; karşılıklı çalışılan kuluçka merkezleri, üniversiteler, araştırma enstitüleri ya da araştırmaların ürüne dönüştürülme aşamasında birlikte çalışılan iki taraflı tasarımcı tedarikçiler, mühendislik şirketleri gibi çok geniş bir Ar-Ge ağının da merkezinde duruyor. bununla birlikte da fazla sayıda Avrupa Birliği ve TÜBİTAK ileri araştırma projesinde faal yer alıyor.

Tofaş’ın Ar-Ge’si bugün geldiği noktada hem Türkiye’de keza de uluslararası değerlendirmelerde yetkinliklerini bambaşka alanlarda ortaya koyan, örnek gösterilen merkezlerden biri konumuna erişti. Tofaş Ar-Ge Merkezi, Avrupa Birliği Ar-Ge harcamaları sıralamasında 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye birincisi olurken, Bilim, Teknoloji ve Sanayii Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirmeye tarafından 2015 ve 2016 yıllarında da Türkiye’nin en başarılı otomotiv Ar-Ge merkezi olma başarısını gösterdi. 2015 yılında da, tekrar Bilim, Teknoloji ve Sanayii Bakanlığı göre tüm sektörlerde en iyi üçüncü Ar-Ge merkezi seçildi. Burada geliştirilen Egea da 2016 yılında Avrupa’nın önde gelen otomotiv editörleri tarafından bahşedilen Autobest Ödülü’ne layık görüldü.

Sanal realite çalışmaları

Tofaş, ileri çalışmalar kapsamında, sanal gerçeklik teknolojisini kendi mahsul geliştirme süreçlerine entegre etmek üzere araştırmalar yürütüyor. Tofaş bu kapsamdaki çalışmalarını, video oyun endüstrisinin de katkısı ile 2014’ten beri fazla hızlı gelişim bildiren HMD teknolojisi ile sürdürüyor. Kapladığı bölge ihtiyacı, kolay güncellenebilmesi ve ayrı yeni teknolojilerin adapte edilebilirliği ile taşınabilir olması sebebiyle HMD teknolojisini kullanmayı seçim eden Tofaş, sanal gerçeklik gözlüğü desteği ile “maddi prototipler olmadan, birebir boyutlarda testler yapabilmek için sanal hakikat teknolojisini kullanmayı ve bu vesile ile projelerde algılanan kalite” ve “ergonomi” alanlarında performans artışı ve zaman kazancı sağlamayı hedefliyor.

Önümüzdeki dönemde, bu teknoloji yatırımı zarfında, kızıl ötesi kameralarla çalışan insan ve rijit obje hareket yakalama sisteminin de entegre edildiği bir sanal realite laboratuvarı kurulması planlanıyor. Bu sayede, sanal etraf mümkün olan fiziki objeler ile desteklenerek sanal realite seviyesinin arttırılması ve daha realist sonuçlar elde edilmesi planlanıyor.

Endüstriyel alanda ar-ge faaliyetleri

Endüstriyel alanda da pek çok çalışmaya imza atılıyor. Bu çalışmaların bir kısmı AB çerçeve programları bünyesinde almak üzere, teknoloji şirketleri ve üniversitelerle işbirliği içinde yapılan araştırma programlarını içeriyor. Örneğin, farklı görevleri yerine getirebilen, birbirinin yerini alabilen otonom robot sistemleri geliştirme amaçlı, “ileri robotik” projelerinden, Autorecon, Tofaş’ın Avrupa Birliği destekli birincil araştırma projesi olarak yerini alıyor.

Yyine aynı dönemde, geleceğin fabrikalarında üstün yetenek gerektiren operasyonlar için çift kollu robot geliştirme amaçlı X-ACT projesinde yer aldı. Bu projelerdeki başarılar neticesinde de, geleceğin fabrikalarında elastik, akıllı ve güvenli operasyonlar için insan robot işbirliği sistemleri geliştirmeyi amaçlayan, 8 ülkeden 14 proje ortağının yer aldığı, Robopartner Projesi’ne katıldı.. 8 milyon Euro’luk bütçesiyle dikkat çeken Robopartner ile Tofaş, Türkiye’nin üretim teknolojileri alanında bir AB projesindeki ilk koordinatörlük görevini üstlendi.

Geleceğin fabrikalarını tasarlamayı amaçlayan UFUK 2020 takviye programı dahilinde, temel çıktısı öbür tartı, şekil ve yüzey özelliklerine sahip parçaları kavrayabilecek, esnek ve tehlikesiz robotik parça kavrama sistemleri konulu ‘PickPlace’ ve boya proseslerinde kalınlık, parlaklık ve renk kontrolü yapabilecek robotik boya kalite teftiş sistemi geliştirme amaçlı ‘ESMERA’ projelerinde de halen tayin alıyor.

Araştırma projeleri haricinde hali hazırda, nesnelerin interneti ve veri analizini taşıyan, 30’un üstünde tatbik projesini endüstriyel alanda devreye aldı. Bunların içinde, işbirlikçi robot uygulamaları, gelişmiş kamera ve sensörlerin kullanıldığı hat içi hatasızlaştırma sistemleri, bilgi toplama ve analizi ile gerçekleştirilen verimlilik ve kestirimci bakım projeleri, mobil karar destek sistemleri ve simülasyon projeleri yer alıyor.

Fiat yol arkadaşım!

Müşterilerimiz ile araçlarıyla birbirine bağlayan bir platform olan Fiat Yol Arkadaşım Connect, kurum içinde öyle fazla birimin bir araya gelerek ve başlangıç up iş ortaklıkları ile birlikte geliştirildi. Sistem tasarımından, mobil ve Cloud uygulamalarına her şey Tofaş ve yerli meslek ortaklarımız ile gerçekleştirildi. Fiat Yol Arkadaşım Connect ile müşterilerimize araçlarına defalarca her yerden ulaşabilecekleri, araçlarını kullanmadıkları zamanlarda da onun bir tahvil kurabilecekleri yeni bir tecrübe sunuyoruz. Fiat Egea, Fiat Doblo ve Fiat Fiorino modellerinde sunulan FYA uygulaması yeni araç alımlarında seçim edilebilirken bununla beraber mevcut araç parkına uygulanabiliyor.

Fiat Yol Arkadaşım Connect ile uzaktan aracın kapı ve bagaj kilitlerini açma-kapama, lastik basınçlarını, yakacak ve akü durumunu takip etme, geçmiş servis işlemlerini peşine düşüp takip edebilme ve online servis randevusu alabilme ile aracın park konumunu ve geçmiş ve anlık sürüş detaylarını görebilme, hız ve mesafe limiti belirleyerek bildirim alabilme, acele yol destek ile ambulans hizmeti alabilme gibi çoğu faydalı fonksiyona sahip olunuyor. Araca takılan bir cihazla etkin ülkü gelen Fiat Yol Arkadaşım Connect, Apple Store veya

Google Play Store’dan indirilebilen Fiat Yol Arkadaşım uygulamasına aracılığıyla kullanılabileceği gibi yolarkadasim.fiat.com.tr web sitesi üzerinden de erişime açılıyor. Fiat Yol Arkadaşım, Egea model ailesinin yer aldığı ve hafif ticari araçlarda sınıfında ülkemizde sunulan ilk bağlanırlık uygulaması olarak da dikkat çekiyor.

Sessiz Oda: Yürek atışlarını dinlemek mümkün

2009 yılında faaliyete geçen gürültüsüz odada, genellikle daha sessiz, daha konforlu araçlar sunabilmek üzere aracın kabin içi şamata seviyesi, motor sesi, emme / egzoz sesi, izolatörlerin ses yutum performansları, aracın öyle fazla bölgesinde titreşim seviyeleri ölçülüyor ve gerekli testler gerçekleştiriliyor.

Odada, uyuşuk haldeyken 17 dB(A) ses seviyesi bulunuyor. Tofaş’ın bu özel laboratuvarı, Avrupa genelinde otomotiv testleri için kullanılan en sessiz sanki-yankısız odalardan biri olmasıyla ön plana çıkıyor. Türkiye’de bu cömertlik ve kapsamda sadece Tofaş’ta yer alan ve yeni araç geliştirme için kullanılabilecek seviyede, otomotiv akustiği için özel olarak planlanmış, 250 metrekare genişliğindeki yankısız odada en minik sesleri bile duymak muhtemel.

Sessiz odanın duvarlarında iki metre kalınlığında izolasyon bulunuyor. Bu yalıtım ile ayrıca içerideki sesin yansıması hem de dıştan içeriye ses geçişi engelleniyor. İç mekanda duvarlarda yer alan yalıtım tabakası şekil olarak sesleri dış dünyaya yönlendirecek şekilde tasarlandığından, yüzeylerden yansıyan sesler dışarı doğru yönlenerek iyice yutuluyor.

 

Ayrılık haberini böyle kutladı!

Milyonları böyle harcıyorlar

YouTube’da nasıl para kazanılır?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir