Dünya’nın 2 Katı Büyüklüğünde Bir Öte Gezegen Keşfedildi

Bilim admin 129 Okundu
sponsorlu reklam

Dünya’nın 2 Katı Büyüklüğünde Bir Öte Gezegen Keşfedildi

Astronomlar, Dünya’nın yaklaşık iki katı büyüklükte ve kendi yıldızının yaşanabilir yörüngesinde dönen bir öte gezegen keşfetti.

NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu, yakıtının bittiği Ekim 2018’e değin uzaydan veri toplamaya ve verileri Dünya’ya göndermeye devam etmişti. Uzay teleskobundan gelen veriler üstünde çalışmalarını devam ettiren bilim insanları, yeni bir öte gezegenin varlığını keşfetti.

K2-288b adlı yeni gezegen, kendi yıldızının yaşanabilir yörüngesinde dönen bir gezegen ve boyutu Dünya’nın 1.9 katı. Bu ebat, yıldızına bu mesafede yer alan öte gezegenler için oldukça büyük. Araştırmanın açıklandığı makalenin başyazarı, Chicago Üniversitesi’nden Adina Feinstein, NASA’nın yayınladığı basın açıklamasında bu büyüklükte ve yaşanbilir yörüngede olan bir gezegenin varlığının epeyce sıradışı olduğunu belirtti.

NASA’ya göre gezegen Neptün’ün yarısı boyunda ve büyük oranda gazdan oluşuyor olması olası. gerçi gezegenin taşlıktan oluşması da ihtimal zarfında. K2-288b, Boğa takımyıldızında bulunan ve 226 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegen olarak belirtiliyor.

K2-288 adlı bir ikili yıldız sistemindeki küçük yıldızın etrafında döndüğü belirli gezegenin yıldızı, Güeş’in takriben 3’te 1’i boyutunda. Sistemin büyük yıldızı da Güneş’in yarısı kadar.

Kepler, görevi her tarafında takriben 2600 gezegen keşfetti. Bu gezegenlerden 50 kadarı Dünya ile benzer özelliklere sahip. Kepler’den gelen veriler sayesinde bir gezegenin yüzey yapısını ve gazdan oluşup oluşmadığını anlayışlı olmak olası. Bu Nedenle üstünde hayat olma ihtimali yer alan gezegenleri bulma arayışında ölçek daraltılabiliyor.

Kepler’in yerini ise TESS uzay aracı aldı. TESS’in çalışmalarının sonuçları çoktan gelmeye başladı ve şu esas dek üç öte gezegen keşfetti.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/new-planet-found-using-data-from-nasa-kepler-telescope-2019-1

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir